Powiat odwołał Pawła Obermeyera z zajmowanego stanowiska dyrektora SPZZOZ im. Józefa Piłsudskiego w Płońsku. Przeciwko tej decyzji protestują mazowieccy radni Koalicji Obywatelskiej. W sytuacji epidemii koronawirusa w Polsce praca tej placówki zdrowia została zdestabilizowana. Publikujemy również oświadczenie odwołanego dyrektora szpitala.
Zarząd Powiatu Płońskiego podjął w dniu 23 marca decyzję o odwołaniu Pawła Obermeyera z funkcji dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Józefa Piłsudskiego w Płońsku. – Protestujemy przeciwko tej decyzji. Zarząd Powiatu Płońskiego w uzasadnieniu swojej decyzji nie przedstawia żadnych konkretnych argumentów. Bez konkretnego uzasadnienia zakwestionowana i zdyskredytowana została wieloletnia, niezwykle kompetentna, skuteczna i pełna sukcesów działalność lek. Pawła Obermeyera jako profesjonalnego dyrektora, organizatora i menadżera płońskiego szpitala. Wszystko wskazuje na to, że decyzja ma podłoże polityczne, gdyż dyr. Obermeyer jest też radnym Sejmiku Województwa Mazowieckiego – mówi Bartosz Wiśniakowski, wiceprzewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
W sytuacji epidemii koronawirusa w Polsce praca tej placówki zdrowia została zdestabilizowana. – Zwolnienie Dyrektora Obermeyera przez Zarząd Powiatu Płońskiego w okresie rozwijającej się pandemii koronawirusa jest dowodem na to, że osoby podejmujące tę decyzję zupełnie nie rozumieją sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Koronawirus szaleje, wzrasta ilość hospitalizowanych pacjentów, a oni wywalają dyrektora, destabilizując pracę szpitala. Takie zachowanie Zarządu Powiatu jest dowodem na jego niekompetencję i brak zrozumienia zagrożenia w jakim się wszyscy znajdujemy. Stare przysłowie mówi, że nie przeprzęga się koni przy przeprawie przez rzekę. Zarząd Powiatu Płońskiego coś takiego zrobił. Zwolnił dyrektora szpitala w czasie trwania epidemii. Takie postępowanie jest głupie i nieodpowiedzialne – mówi Krzysztof Skolimowski, radny Województwa Mazowieckiego.
Istnieją również poważne wątpliwości prawne. – Przypominam, że zgodnie z Ustawą o samorządzie województwa, rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga wcześniejszej zgody Sejmiku Województwa, którego radny jest członkiem. Natomiast Zarząd Powiatu Płońskiego nie uzyskał zgody Sejmiku Województwa Mazowieckiego w tej sprawie – dodaje Bartosz Wiśniakowski.
Oświadczenie Pawła Obermeyera:
Wielce Szanowni Państwo, w związku z informacją o odwołaniu mnie ze stanowiska Dyrektora SPZ ZOZ w Płońsku, zdecydowałem się złożyć oświadczenie w tej sprawie.
Na wstępie chciałbym odnieść się do informacji, którą Państwo otrzymali, cytuję: „… pierwsze tygodnie funkcjonowania szpitala w warunkach stanu zagrożenia epidemiologicznego wykazały nieprzygotowanie placówki do realizacji tych celów”.
Przekaz ten, nie ma nic wspólnego z prawdą, natomiast zrobił wiele złego, bowiem wzbudził ogromny niepokój społeczny i nasilił lęk ludzi o swoje zdrowie i życie.
Chciałbym zapewnić mieszkańców Powiatu Płońskiego, że ze szpital jest dobrze przygotowany i mówię to z całą odpowiedzialnością. Pracowaliśmy nad tym przez ostatnie 3 lata, nie wiedząc jeszcze, że niebawem nadejdzie tak poważna epidemia. Do wprowadzenia zmian związanych z zakażeniami zaangażowaliśmy największe autorytety w dziedzinie chorób zakaźnych, a zrobiliśmy to właśnie po to, by nerwowo nie reagować w obliczu takich zagrożeń, jakie mamy obecnie w Polsce. Przez te lata, pod okiem wybitnego eksperta – dr Pawła Grzesiowskiego, udało nam się zredukować zakażenia szpitalne o ok. 50 %. Personel szpitala jest bardzo dobrze przeszkolony, stosowne procedury zostały już dawno wdrożone i działają znakomicie.
Tu pragnę przekazać wyrazy uznania i podziękowanie kadrze medycznej, która podjęła wielomiesięczny trud w celu dostosowania placówki do najwyższych standardów w zakresie zakażeń szpitalnych, mimo że zmiany te nie były proste i wymagały specjalistycznych szkoleń oraz implementacji szeregu trudnych i stresujących zmian organizacyjnych i proceduralnych. Było warto, bo teraz dużo łatwiej mogliśmy dostosować się do nowych, szczegółowych zaleceń wydanych w związku z epidemią koronawirusa, przez Ministra Zdrowia, Wojewodę Mazowieckiego i SANEPID.
Ponadto chciałbym zaznaczyć, że w ostatnich dniach dokonałem w szpitalu jeszcze jednej bardzo ważnej zmiany. Otóż do tej pory wszyscy pacjenci kierowani byli do szpitala zakaźnego w Ciechanowie, w celu wykonania testów na koronawirusa. Dzięki nawiązaniu współpracy z laboratorium w Warszawie udało mi się w ubiegłym tygodniu zakupić probówki ze specjalnym podłożem, dzięki czemu możliwe jest pobieranie testów na koronawirusa na miejscu w szpitalu. Cieszę się bo właśnie wczoraj pobrano pierwsze próbki. Wierzę, że to co zrobiłem pomoże znacząco zmniejszyć zagrożenie związane z koronawirusem w Powiecie poprzez przyspieszenie diagnostyki.
W ramach zmian związanych z epidemią sprawnie wprowadziliśmy także odpowiednie procedury przyjmowania pacjentów na SORze, uruchomiliśmy namioty w celu prowadzenia wstępnej kwalifikacji chorych. Ponadto złożyliśmy wnioski o przekazanie pakietów ochronnych dla personelu medycznego do rezerw materiałowych.
Przypominam też, że płoński szpital dysponuje odpowiednim sprzętem sukcesywnie zakupowanym przez ostatnie lata (m.in.: respiratory, pulsoksymetry, defibrylatory, tomograf, aparaty RTG i wiele innych) oraz środkami ochrony osobistej dla personelu medycznego. Udało się go zakupić ze środków UE, częściowo z funduszy samorządowych i rządowych, ale też dzięki darowiznom od lokalnych przedsiębiorców i osób fizycznych. Wszystkim darczyńcom serdecznie i z całego serca dziękuję za okazane wsparcie finansowe.
Jednocześnie pragnę poinformować, że jednym z ważnych elementów przygotowania szpitala do sytuacji zagrożenia epidemicznego, było jego realne przystosowanie do prowadzenia badań klinicznych, co w przypadku szpitala powiatowego jest absolutnie unikatowe i to w skali kraju. Osiągnięcie tego celu było poprzedzone wieloma szkoleniami, audytami zarówno polskimi jak i międzynarodowymi oraz wprowadzeniem szeregu zmian w funkcjonowaniu szpitala. Nasza kadra uzyskała międzynarodowe certyfikaty Good Clinical Practice, a szpital dołączył do elitarnego grona placówek na świecie, w których mogą być prowadzone badania kliniczne z udziałem zdrowych ochotników oraz osób chorych. Badania kliniczne rządzą się bardzo rygorystycznymi procedurami i to niejako wymusiło daleko idącą poprawę jakości opieki medycznej i standaryzację procedur w placówce.
Pozwólcie Państwo, że zacytuję wypowiedź dotyczącą przygotowania SPZ ZOZ w Płońsku do epidemii autorstwa wybitnego eksperta w tej dziedzinie:
„Od 3 lat z inicjatywy dyrekcji byłem konsultantem SPZ ZOZ w Płońsku w dziedzinie prewencji i terapii zakażeń. Wprowadziliśmy aktywne monitorowanie zakażeń, standardy antybiotykoterapii, zrealizowaliśmy liczne szkolenia i audyty na oddziałach. Dzięki poprawie warunków sanitarnych i działaniom zespołu kontroli zakażeń oraz współpracy z oddziałami, w tym czasie udało nam się zredukować zużycie antybiotyków i zakażenia szpitalne o ok 50 %. W mojej opinii, szpital spełniał w zakresie kontroli zakażeń kryteria akredytacji. W zakresie przygotowania do pandemii, żaden szpital powiatowy nie jest w pełni zabezpieczony, są niedobory środków ochrony osobistej, środków do dezynfekcji a na wykonanie testów w kierunku koronawirusa oczekujemy za długo” – dr med. Paweł Grzesiowski, prezes Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa, ekspert w dziedzinie profilaktyki i terapii zakażeń.
(DK) plonsk24.pl
Fot. plonsk24.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS