Polskie granice mają być zamknięte jeszcze szczelniej. Nowe zasady wchodzą w życie 27 marca, a utrudnienia potrwają przynajmniej do 13 kwietnia. O czym więc trzeba pamiętać?
Czy po 27 marca będzie można wyjechać do Niemiec do pracy?
Tak. Polski rząd nie zabronił wyjazdów do pracy. Nie zrobili tego również Niemcy. Kraj wprowadził co prawda zakaz wjazdu do kraju dla zagranicznych pracowników sezonowych z powodu epidemii, ale znalazły się tam dwa wyjątki – dla Polaków oraz Czechów.
Do tej pory mieszkańcy pogranicza, którzy dojeżdżają do pracy do Niemiec, Czech czy na Słowację, nie musieli przechodzić obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny. Dzięki temu ciągle mogli mieszkać na terenie Polski i pracować po drugiej stronie granicy. Jednak teraz się do zmieni. Kwarantanna obejmie i takich pracowników. To oznacza, że taka osoba po jednym dniu pracy za granicą, będzie musiała iść na dwutygodniową kwarantannę w Polsce. Przez ten czas do pracy za granicą już więc nie pójdzie.
Jak prowadzić księgowość w małej firmie bez błędów, mandatów i odsetek?
Czy kwarantanna obejmuje teraz każdego?
Rząd podkreśla, że nowe ograniczenia nie dotyczą przepływu towarów. Z kwarantanny są zwolnieni więc kierowcy ciężarówek. Obowiązek ten też nie dotyczy niektórych pracowników kolei.
Czy Niemcy pomogą Polakom, którzy zostaną u nich?
Szacuje się, że codziennie z Polski dojeżdża do pracy za granicą nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Polscy pracownicy są niezwykle ważni dla niemieckich przedsiębiorców. Mogą więc liczyć na to, że pracodawcy pomogą im np. w znalezieniu tymczasowego mieszkania po niemieckiej stronie.
Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS