A A+ A++

Jego muzyka w latach 50. i 60. ubiegłego wieku zrobiła furorę na świecie jako wschodnioeuropejski wkład w awangardę. Cenili go i cenią nie tylko fani muzyki klasycznej – na Pendereckim wychowywali się muzycy alternatywni i rockowi (m.in. Aphex Twin i Johnny Greenwood z Radiohead, który nagrał z polskim kompozytorem wspólną płytę). Jego utwory znalazły się na ścieżkach dźwiękowych do takich filmowych hitów jak “Lśnienie” Stanleya Kubricka, “Dzikość serca” Davida Lyncha czy “Wyspa tajemnic” Martina Scorsese. 

Krzysztof Penderecki urodził się w 1933 r. w Dębicy na Podkarpaciu. Jego rodzina miała korzenie niemieckie i ormiańskie. Pierwszy sukces odniósł w 1959 r., gdy trzy jego utwory wygrały konkurs dla młodych zorganizowany przez Związek Kompozytorów Polskich. W 1961 r. napisał słynny “Tren – Ofiarom Hiroszimy”. Awangardowa kompozycja zrobiła na widzach wstrząsające wrażenie, a muzycy orkiestr w Monachium i Rzymie odmówili jej wykonywania w obawie o swoje instrumenty.

Pięć lat później pisze “Pasję wg świętego Łukasza”. Świat muzyczny był w szoku, że tak brawurowy przedstawiciel awangardy sięgnął po jedną z tradycyjnych form muzycznych. W kolejnych latach już nikogo to nie dziwi – pokaźna część dorobku Pendereckiego to muzyka inspirowana religią, ale w wymiarze ekumenicznym: katolickie “Credo” i wspomniana “Pasja”, ale też prawosławna “Jutrznia” i “Hymn do św. Daniiła” skomponowany na 850-lecie Moskwy.

Łącznie Penderecki był twórcą ponad 100 utworów, w tym czterech oper, ośmiu symfonii (VI nieukończona) i wielu dzieł kameralnych. W 2005 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. Od maja 2014 r. był doktorem honoris causa Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Krzysztof Penderecki zmarł w Krakowie w niedzielę 29 marca. W listopadzie skończył 86 lat.

Ostatnia wizyta Krzysztofa Pendereckiego w Zielonej Górze. “Przestałem już liczyć tytuły doktora honoris causa” [ZDJĘCIA]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOpozycjo! Można? Można!
Następny artykuł27. przypadek zarażenia koronowirusem w województwie podlaskim