A A+ A++

A jednak stało się,.. Rzecz to niesłuchana. Obrońcy demokracji w Polsce uzgodnili wspólne stanowisko i złożą wkrótce hołd Jarosławowi Kaczyńskiemu. Ich decyzja jest naturalną konsekwencją domagania się od wielu tygodni ogłoszenia przez rządzących stanu nadzwyczajnego* w Polsce i przesunięcia terminu wyborów prezydenckich do świętego Nigdy.

Decyzja obrońców demokracji jest tym bardziej zaskakująca, że stracili oni w ostatnim czasie ważnych respi… inspiratorów w osobach berlińskiej mutti Angeli i vatiego Donalda z Danzigu, poddanych kwarantannie z powodu koronawirusa i siedzących doma (zu Hause). Możliwe, że do uzgodnienia stanowiska w sprawie hołdu dla Jarosława Kaczyńskiego przyczyniła się ostatecznie aktywność niektórych publicystów i blogerów, mających fixum dyrdum na punkcie prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

A serio…?

Od początku wiadomo, że decyzja w sprawie terminu wyborów prezydenckich w Polsce zostanie podjęta z uwzględnieniem aktualnych realiów epidemicznych. Antydemokratyczna w istocie opozycja, domagająca się od dawna odroczenia wyborów i nie mająca wyborcom nic mądrego do zaproponowania, liczy dziś już tylko na cud, co jest jeszcze jednym świadectwem mistycyzmu polityki, gdyż oczekiwanie na zrządzenie Opatrzności łączy dziś największych niedowiarków, łapserdaków i krętaczy w historii całej Rzeczpospolitej.

Tak naprawdę nie ma żadnego powodu, aby wybory w Polsce odbyły się w jakimś bliskim terminie, gdyż w sytuacji zagrożenia, które chwieje fundamentami państwa, brak jest sensu tworzenia fałszywej alternatywy politycznej dla osób, które świetnie sprawdzają się w walce z zagrożeniem. Odrębną sprawą jest dociekanie co też chce uzyskać opozycja, podając rządzącym na srebrnej tacy pełnię władzy w państwie.

Czy liczy ona na to, że będzie tak źle, iż – jakimś cudem – stanie się dla niej dobrze?

* Konstytucja! 🙂

Rozdział XI STANY NADZWYCZAJNE 

Art. 228. 

1. W sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, może zostać wprowadzony odpowiedni stan nadzwyczajny: stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej. 

2. Stan nadzwyczajny może być wprowadzony tylko na podstawie ustawy, w drodze rozporządzenia, które podlega dodatkowemu podaniu do publicznej wiadomości.

3. Zasady działania organów władzy publicznej oraz zakres, w jakim mogą zostać ograniczone wolności i prawa człowieka i obywatela w czasie poszczególnych stanów nadzwyczajnych, określa ustawa.

4. Ustawa może określić podstawy, zakres i tryb wyrównywania strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela.

5. Działania podjęte w wyniku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego muszą odpowiadać stopniowi zagrożenia i powinny zmierzać do jak najszybszego przywrócenia normalnego funkcjonowania państwa.

6. W czasie stanu nadzwyczajnego nie mogą być zmienione: Konstytucja, ordynacje wyborcze do Sejmu, Senatu i organów samorządu terytorialnego, ustawa o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej oraz ustawy o stanach nadzwyczajnych.

7. W czasie stanu nadzwyczajnego oraz w ciągu 90 dni po jego zakończeniu nie może być skrócona kadencja Sejmu, przeprowadzane referendum ogólnokrajowe, nie mogą być przeprowadzane wybory do Sejmu, Senatu, organów samorządu terytorialnego oraz wybory Prezydenta Rzeczypospolitej, a kadencje tych organów ulegają odpowiedniemu przedłużeniu. Wybory do organów samorządu terytorialnego są możliwe tylko tam, gdzie nie został wprowadzony stan nadzwyczajny.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAmerykański “Idol”: uczestniczka nie wytrzymała ze stresu, musiała zejść ze sceny
Następny artykułKORONAWIRUS. Czują sie dobrze. Będą w odosobnieniu jeszcze osiem dni