A A+ A++

Coraz częściej zaglądamy teraz do naszych przydomowych ogrodów i na działki, aby je uporządkować i przygotować do lata. Za co warto zabrać się wczesną wiosną?

Choć jest jeszcze chłodno, warto już teraz zająć się ogrodem. Usuwamy resztki zeszłorocznych liści i otuliny z iglaków, magnolii i hortensji. Pod koniec miesiąca stopniowo odkrywamy róże.

Chociaż w marcu przychodzi astronomiczna wiosna, to nadal bacznie obserwujemy prognozy pogody, bo mogą zdarzyć się przymrozki, które szkodzą uprawom.

1. Przycinanie gałęzi

Sprawdzamy, czy drzewa nie mają uszkodzeń lub infekcji, a jeśli tak, to je leczymy. Porażone pędy wycinamy poniżej miejsca zakażenia. Możemy jeszcze przyciąć niektóre gałęzie, zwłaszcza posadzonych na jesieni młodych drzewek owocowych i krzewów.

Tuż nad ziemią przycinamy posadzone jesienią krzaki malin, porzeczek i agrestu. U starszych drzew robimy cięcia prześwietlające, co może zapobiegać wielu chorobom. Trzeba pamiętać koniecznie o tym, aby uszkodzone miejsca od razu posmarować maścią ogrodniczą.

2. Ochrona przed chorobami

Jeżeli temperatura przekracza 6ºC, rozpoczynamy zabiegi chroniące drzewa brzoskwiniowe przed tzw. kędzierzawością liści. Z porzeczek usuwamy stare, zaschnięte pędy i zwracamy uwagę na pąki.

Gdy są zbytnio nabrzmiałe, to znaczy, że rozwija się w nich tzw. wielkopąkowiec porzeczkowy. Jeśli dotyczy to pojedynczych przypadków, urywamy je i palimy, a jeśli większości, usuwamy całą gałąź.

***Zobacz także***

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSytuacja epidemiologiczna na terenie powiatu wołomińskiego – 26 marca
Następny artykułKolejny ( 26.03.2020 ) potwierdzony przypadek Koronawirusa w Powiecie Opoczyńskim