A A+ A++

Każde pomieszczenie wymaga odpowiedniego oświetlenia, dopasowanego do funkcji i oczekiwań użytkowników. Szczególnie ważne jest to w pokojach rekreacyjnych i reprezentacyjnych, takich jak salon. Poza głównym oświetleniem warto zastanowić się nad dodatkowym źródłem światła, na przykład kinkietami – do salonu o większej powierzchni mogą być wręcz niezbędne. Podpowiadamy, na co warto zwracać uwagę przy wyborze kinkietów do salonu i jak sprawić, by podkreślały wyjątkowy charakter wnętrza.

Kinkiety do salonu w klasycznym stylu

Kinkiety to rodzaj oświetlenia znany od bardzo dawna – pierwsze tego typu lampy pojawiły się już pod koniec XVIII wieku i były stosowane nie tylko w domach, ale nawet jako oświetlenie teatralne. Pierwotnie były to lampy z abażurem z płótna lub skóry, a czasem – szklanym lub porcelanowym kloszem. W różnych formach spotykamy je do dziś, jednak wciąż najbardziej kojarzą się ze stylem retro lub glamour, a kinkiety do salonu w tym stylu dość łatwo dostać. Dobra wiadomością z pewnością jest to, że nie trzeba liczyć tylko na łut szczęścia w sklepie ze starociami – nowo produkowane lampy występują we wszelkich stylach, także retro.

Kinkiety do salonu w stylu nowoczesnym

Oświetlenie boczne przydaje się niezależnie od stylu pokoju – wiedzą o tym producenci lamp, którzy oferują kinkiety do salonów w każdej aranżacji. Nowoczesne kinkiety charakteryzują się zwykle prostą, minimalistyczną formą, a przy tym dużą efektywnością świecenia. Zdarza się, ze są wykorzystywane nawet jako jedyne źródło światła w salonie lub jadalni, jednak taka aranżacja zwykle wymaga zastosowania dużej ilości lamp. Lepszym rozwiązaniem zwykle jest połączenie ich z odpowiednio dobranym oświetleniem sufitowym – chyba, że aranżujemy bardzo mały pokój. Przy wyborze kinkietów do salonu warto też wziąć pod uwagę pożądaną barwę światła – bywa, że klosz lub abażur mają na tyle intensywną barwę, że może to znacząco wpływać na jakość oświetlenia. Jeżeli zależy nam na neutralnej barwie światła, unikajmy więc wyraziście niebieskich lub żółtych kinkietów. Z kolei w aranżacjach zakładających bardzo przytulny salon można pokusić się nawet o kinkiety z żółtym lub pomarańczowym kloszem – takie światło pozwala odprężyć się i komfortowo wypocząć po powrocie z pracy.

Kinkiety do salonu: jak zaplanować właściwe rozmieszczenie?

Ważny jest nie tylko dobór odpowiednich stylistycznie kinkietów do salonu, ale także ich prawidłowe rozmieszczenie i ilość. Warto pamiętać, że nie zawsze potrzebne jest identyczne oświetlenie całego salonu. Często dobrym pomysłem jest doświetlenie kinkietami tylko fragmentu pokoju bezpośrednio przy kanapie lub fotelu, by umożliwić np. komfortowe czytanie. Jeżeli natomiast kinkiety do salonu mają pełnić funkcję jedynego oświetlenia, warto zadbać o stosunkowo dużą ilość lamp o dość dużym kącie świecenia, by w miarę równomiernie oświetlić cały salon. W okolicy telewizora, który zwykle jest umieszczony stosunkowo daleko od foteli czy kanapy, można umieścić mniej źródeł światła.

Kinkiety do salonów w różnych stylach można znaleźć np. tu: https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/829-kinkiety-do-salonu-jadalni. Warto dobrze rozplanować ich ilość i rozmieszczenie przed zakupem, by można było sprawnie przeprowadzić całą instalację. Pamiętajmy też, że w dużych salonach centralnie umieszczone źródło światła – sufitowe lub podłogowe – będzie konieczne, ponieważ światło z kinkietów nie dotrze do centrum salonu. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jak dobrać kinkiety do salonu, można też skonsultować się z architektem wnętrz. Taka osoba projektuje nie tylko umeblowanie, ale także oświetlenie, z pewnością będzie więc w stanie fachowo doradzić w tym zakresie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDzieci wtargnęły i skradły ojcu show w BBC. Historia zatoczyła koło
Następny artykułPodnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników