“W przypadku, gdy względy epidemiczne wymagają znacznego ograniczenia kontaktu młodego pacjenta z rodzicem należy bezwzględnie umożliwić kontakt alternatywny np. telefonicznie lub za pośrednictwem internetu” – podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta. Ograniczenie rodzicom możliwości towarzyszenia dzieciom podczas hospitalizacji wywołuje wiele obaw wśród rodziców.
Stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta
W swoim stanowisku z 26 marca 2020 r. Rzecznik Praw Pacjenta wskazuje na konieczność ograniczenia ryzyka kontaktu pacjentów z osobami z zewnątrz, co powinno być dzisiaj priorytetem.
W związku z obecną sytuacją epidemiczną szpitale wprowadzają całkowity zakaz odwiedzin lub w przypadku rodziców małoletnich pacjentów, ograniczenia w przebywaniu na terenie szpitali.
Zgodnie z art. 5 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego, a także ze względu na bezpieczeństwo pacjentów, korzystanie z praw pacjenta również może zostać ograniczone.
Polecamy: Uprawnienia rodziców w pracy
„W obliczu ograniczeń ze względu na epidemię, to wyjątkowo trudny czas dla małych pacjentów, ich rodziców oraz personelu szpitali” – podkreśla rzecznik.
„Pracowników szpitali i oddziałów dziecięcych proszę o to, aby w swoich obowiązkach szczególny nacisk położyli na bieżące i wyczerpujące udzielanie informacji rodzicom o stanie zdrowia i samopoczuciu ich hospitalizowanych dzieci oraz indywidualnie oceniali, czy brak stałej obecności rodzica nie będzie przez dziecko dotkliwie odczuwany.
Proszę brać pod uwagę wiek i stopień dojrzałości dziecka. W przypadku pogorszenia się stanu emocjonalnego małego pacjenta rozważmy umożliwienie kontaktu z rodzicem (o ile sytuacja podmiotu leczniczego pozwala na zapewnienie odpowiedniej ochrony przed zakażeniem) albo umożliwmy stałe przebywanie rodzica z dzieckiem na oddziale, bez opuszczenia go przez rodzica aż do zakończenia hospitalizacji małoletniego pacjenta.
W przypadku, gdy względy epidemiczne wymagają znacznego ograniczenia kontaktu młodego pacjenta z rodzicem należy bezwzględnie umożliwić kontakt alternatywny np. telefonicznie lub za pośrednictwem internetu (wideorozmowy), dzięki czemu brak stałej obecności rodzica nie będzie przez dziecko dotkliwie odczuwany” – czytamy w stanowisku.
Rzecznik Praw Pacjenta przypomniał, iż decyzję o zakresie ograniczeń podejmuje kierownik placówki medycznej, mając na względzie możliwości organizacyjne, w szczególności dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa i środków ochrony ograniczających ryzyko transmisji zakażenia, a także potrzebę zapewnienia opieki rodzica konkretnego pacjenta lub grupy pacjentów (np. dzieci niepełnosprawne).
Pełna treść stanowiska Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie ograniczenia możliwości przebywania rodziców w szpitalach >>>
Zobacz również:
Obawy rodziców
Ograniczenie rodzicom możliwości towarzyszenia dzieciom podczas hospitalizacji wywołuje wiele obaw wśród rodziców.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS