A A+ A++

27.03.2020r. 11:24

Rozpoczął się dramat polskich górników pracujących w OKD. Dziś, 27 marca br. do pracy – według szacunków polskich przedsiębiorców wykonujących usługi na rzecz czeskiej spółki OKD – mogło nie przyjść ponad 1500 pracowników.
– Niestety, jesteśmy bezradni wobec nowych obostrzeń regulujących na nowo ruch graniczny pomiędzy Polską a Czechami. Do pracy zgłosili się jedynie górnicy zamieszkali na terenie gmin po czeskiej stronie. Pozostali nie dotarli z obawy, że zostaną w drodze powrotnej skierowani na kwarantannę. Mają w Polsce rodziny, żony, dzieci, teściów, rodzeństwo. Nikt nie ma zamiaru opuszczać rodzinnego domu i bliskich. Niektórzy z nich to długoletni pracownicy, sumienni, przyzwyczajeni do życia po obydwu stronach granicy. Po pracy wracają do domu, aby rankiem ponownie wrócić do swojego środowiska pracy. Nie potrafimy zrozumieć tych decyzji – mówił dziennikarzowi portalu nettg.pl Leszek Ryskalok, pełnomocnik spółki Polcarbo, świadczącej usługi dla OKD.

Wszystko wskazuje na to, że rzesza ponad 1500 polskich obywateli w najbliższych dniach utraci środki niebędne do utrzymania swych rodzin.

Ivo Čelechovský, rzecznik OKD przyznał, że nowe rygory w ruchu przygranicznym dotkną głównie polskie firmy. Zwrócił uwagę, że chodzi o rzeszę 1800 zatrudnionych obywateli polskich, choć nie wiadomo jeszcze do końca, ilu górników spośród tej liczby mieszka w Republice Czeskiej.

Zdaniem Leszka Ryskaloka to garstka. Zwraca on ponadto uwagę na fakt, że Polscy górnicy należą do wyróżniających się pracowników czeskiej spółki i jest wśród nich wielu doświadczonych kombajnistów, strzałowych, przodowych i pracowników dozoru ruchu.

Čelechovský dodał w swym komunikacie, że zarząd OKD pracuje obecnie nad odpowiednim ustawieniem ruchu swych kopalń, który uwzględnia braki kadrowe.

Z informacji przedsiębiorców wynika, że niektórzy pobrali urlopy i zastanawiają się nad tym, jak odnaleźć się w nowej sytuacji. Inni sami składają wypowiedzenia, a na tych, którzy nie zgłoszą się do pracy w kolejnych dniach, czekać będzie niestety wypowiedzenie umów.

27 marca br. weszło w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca br. wprowadzające kolejne ograniczenia w przekraczaniu granicy państwowej. Dotyczny ono osób, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w drugim kraju i przekraczały granicę regularnie.

Dotychczas, w drodze do pracy i z pracy, osoby te mogły przekraczać granice i nie były objęte 14-dniową kwarantanną. Podstawę stanowiły dokumenty potwierdzające zatrudnienie po drugiej stronie granicy. Począwszy od 27 marca br. 14-dniowa obowiązkowa kwarantanna objęła rówież ich.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFrancja. 16-latka zmarła na koronawirusa. To jedna z najmłodszych ofiar
Następny artykułPo interwencji “Wyborczej” ratusz zwalnia z opłat parkingowych personel medyczny