A A+ A++

Święto jest pamiątką początku odkupienia. Bóg w swoim Synu stał się Emanuelem, czyli Bogiem z nami, a ludzie otrzymali udział w Jego życiu.

Chwila, w której Maryja wypowiedziała swoje „fiat”, jest najbardziej znacząca w dialogu zbawienia nawiązanym przez Boga z człowiekiem.

Nowina, jaką Maryja usłyszała w słowie zwiastowania, oczekiwała na przyjęcie i odpowiedź. Jest nią oddanie siebie do dyspozycji Boga. Maryja jest gotowa stać się pomocnicą Najwyższego w dziele zbawienia. Jej zgoda jest bezwarunkowa. Wierzy, ze Bóg w dziele zbawienia sprawi wszystko. Ona także, zgodnie ze swoimi możliwościami, pragnie dać wszystko.

Granice posłuszeństwa wyznacza wiara i miłość, że nawet w sytuacji po ludzku absurdalnej „Bóg przewidzi”, jak mówi Abraham na Górze Moria (por. Rdz 22,8). Po ludzku sądząc, absurdem było wymaganie złożenia Izaaka w ofierze. Jezus Chrystus przeżyje swoją drogę na Golgotę podobnie jak Abraham: jako zderzenie z absurdem, bo krzyż jest absurdalny. Ale w cierpieniu i ciemności obecna jest moc zaufania i miłości. Wyraża je zgoda Maryi.

W słowach anioła: „Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus” (Łk 1,31) główny akcent spoczywa na imieniu Zapowiedzianego. Hebrajskie Jehoszua znaczy „Jahwe zbawia”. Syn Najwyższego jest posłany dla zbawienia świata. Jeśli w Starym Testamencie człowiek szukał Boga, to w Nowym Przymierzu Bóg szuka człowieka. Szuka tak intensywnie, że sam w łonie Maryi staje się człowiekiem, Jezusem z Nazaretu, Zbawicielem świata.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPandemia koronawirusa. W Polsce obowiązek zdalnego nauczania. We Włoszech kara więzienia za złamanie kwarantanny [RELACJA]
Następny artykułPandemia koronawirusa. Najnowsze dane GIS: Zmarło 16 tys. osób