A A+ A++

Przestrzeganie harmonogramu, prowadzenie dzienniczka, praktykowanie swoich hobby oraz regularny kontakt z bliskimi – to podstawowe rutynowe czynności i zwyczaje, jakie Scott Kelly wskazał na łamach “New York Times” jako receptę na długotrwałe osamotnienie. Amerykański astronauta podał przy tym kilka organizacyjnych zasad, jakie znacznie ułatwiają właściwe rozplanowanie swojego czasu podczas przewlekłej izolacji.

Kelly na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) spędził jednorazowo niemal rok (340 dni i ponad 8 godzin). Znany jest z udziału w eksperymencie, w którym NASA badała wpływ długiego pobytu w przestrzeni kosmicznej na organizm, porównując Scotta do jego brata bliźniaka – Mark’a (również astronauty), przebywającego w tym samym czasie na Ziemi. Doświadczenie to wykazało m.in., że w organizmie ludzkim wystawionym długotrwale na warunki kosmiczne dochodzi do pewnych zmian w strukturze DNA oraz funkcjach kognitywnych.

W swoim artykule w “NYT” Kelly podkreślił, jak ważne jest trzymanie się narzuconych ram czasowych. Na orbicie jego każda chwila była zagospodarowana. Zaznacza przy tym, że należy pamiętać również o wyznaczeniu sobie chwili na relaks, który w jego przypadku polegał na wieczorach filmowych z resztą załogi. Kluczowe są również regularne godziny snu.

Kelly wspomniał, że w kosmosie najbardziej brakowało mu wychodzenia na świeże powietrze i kontaktu z przyrodą. Z tęsknoty za środowiskiem, załoga z jego zmiany zaczęła uprawiać kwiaty oraz – jak sam stwierdza – “słuchać nagrań śpiewu ptaków, szumu drzew, a nawet bzyczenia komarów”. Powołując się na badania udowadniające, że obcowanie z naturą – podobnie jak trening – “pozytywnie wpływają na zdrowie fizyczne i psychiczne”, zachęcił, by jakakolwiek forma ruchu była codziennością podczas kwarantanny. Zaapelował przy tym, by “utrzymać co najmniej dwa metry odległości od innych”.

Oprócz tego zalecił odnalezienie swojego satysfakcjonującej pasji, którą można codziennie rozwijać. Jak wymienił, może to być cokolwiek – majsterkowanie, granie na instrumencie lub lektura książek.

Kelly zalecił także prowadzenie własnego prywatnego dziennika. “Nawet jak nie napiszesz potem książki, spisywanie swoich dni ułatwi umieścić codzienne doświadczenia w perspektywie czasowej” – zapewnił. Astronauta zalecił także, by wykorzystywać możliwości mediów społecznościowych i regularnie łączyć się ze swoimi bliskimi.

PAP - mini

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMuzeum Gdańska chce poddać badaniom 11 obrazów z Dworu Artusa
Następny artykułCzy dzieci powinny nosić maseczki?