Naukowcy tłumaczą, że aparat Ventil to urządzenie współpracujące z respiratorem i mające możliwość dwóch zastosowań. W pierwszym przypadku może on wentylować niezależnie oba płuca pacjenta będącego w stanie ostrej niewydolności oddechowej. W drugim, w razie niedoboru respiratorów, może wentylować dwóch pacjentów jednocześnie, podłączonych do jednego respiratora.
– Konstrukcja urządzenia pozwala na niezależną regulację podstawowych parametrów procesu wentylacji mechanicznej dla obu pacjentów – mówi o Ventilu kierownik projektu z IBIB PAN, dr inż. Krzysztof Zieliński.
Trzeba podkreślić, że urządzenie przeszło pozytywnie wieloletnie testy kliniczne, prowadzone w warunkach oddziału intensywnej opieki medycznej.
Według słów dr hab. inż. Janusza Wróbla, dyrektora Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej Sieci Badawczej Łukasiewicz (Ł-ITAM) – instytucji, która współpracuje z IBIB PAN przy produkcji Ventila – pierwsza seria stu aparatów Ventil powinna zostać wyprodukowana w ciągu trzech najbliższych tygodni. Później urządzenia trafią do badań klinicznych w wyznaczonych szpitalach.
Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS