Przedsiębiorcy, których działalności dotykają utrudnienia związane z pandemią koronawirusa mogą korzystać z rozwiązań zaproponowanych przez prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka. To zwolnienia z kilku opłat, które mają ułatwić finansowe stawanie na nogi po utracie źródła dochodu. Wyjaśniamy, jak z nich skorzystać.
Przypomnijmy, że jeszcze w zeszłym tygodniu prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek podjął decyzję o wprowadzeniu w życie kilku zmian, które mają pomóc lokalnym przedsiębiorcom w przetrwaniu trudnego okresu zawieszonej działalności.
Gdynia jest jednym z niewielu samorządów w całym kraju, które w obliczu nadchodzącego kryzysu zdecydowały się na podobne działania i wyciągnęły pomocną dłoń do przedsiębiorców. Sytuację obrazuje mapa przygotowana przez Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
– Od pierwszych chwil wejścia w życie rozporządzenia o zagrożeniu epidemicznym mieliśmy świadomość, że będziemy musieli walczyć nie tylko z koronawirusem, ale i o gospodarkę. Wprowadzone restrykcje chronią nasze zdrowie i życie, ale ekonomicznie są szkodliwe. Szukamy rozwiązań, które mogą pomóc w tej sytuacji. Ze szczególną troską myślimy o tych, którzy z dnia na dzień stracili możliwość pozyskiwania dochodu, z przyczyn na które nie mieli i nie mają wpływu – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Firmy, które na mocy rządowego rozporządzenia zostały zmuszone do tymczasowego zamknięcia mogą skorzystać w Gdyni z:
- zwolnienia z czynszu za okres objęty zakazem prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku najemców lokali należących do miasta (po złożeniu wniosku, ze względu na wymogi formalne)
- odroczenia płatności lokalnych podatków za okres od marca do czerwca
- w wyjątkowych wypadkach będą podejmowane indywidualne decyzje o umorzeniu należności podatkowych za w/w okres
- odroczenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w czasie zamknięcia lokali
- umorzenia zaległości w opłatach za gospodarowanie odpadami spowodowane zamknięciem lokalu (po wznowieniu działalności przedsiębiorcy powinni złożyć wniosek o umorzenie zaległości)
Jak wnioskować o ulgi?
W przypadku zwolnień z czynszu za wynajem lokali należących do miasta, wystarczy napisać podanie – najprościej w formie elektronicznej, na adres e-mailowy Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji Urzędu Miasta Gdyni: [email protected]. Przedsiębiorca powinien podać m.in. podstawowe dane dotyczące działalności, dane adresowe i kontaktowe, tak aby ułatwić zweryfikowanie informacji o danej firmie. Można to zrobić także za pomocą ePUAP lub w formie tradycyjnej, korzystając np. z tzw. wrzutni na dokumenty w budynku Urzędu Miasta.
Więcej informacji: Wydział Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji.
Odroczenie płatności lokalnych podatków za okres od marca do czerwca – w tym przypadku wniosek w formie podania z podstawowymi danymi dotyczącymi przedsiębiorstwa oraz danymi dotyczącymi sytuacji finansowej danej firmy przyjmuje Wydział Dochodów Urzędu Miasta Gdyni. Również można skorzystać z formy mailowej: [email protected] lub ePUAP, a także tradycyjnie, umieszczając wniosek we wrzutni na dokumenty.
Więcej informacji: Wydział Dochodów.
Wnioski dotyczące umorzenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi powinny zostać złożone po wznowieniu działalności przedsiębiorstwa. Wniosek powinien zawierać adres nieruchomości, imię i nazwisko (nazwę przedsiębiorcy) którego działalności umorzenie ma dotyczyć oraz dokumentację o sytuacji finansowej firmy np. bilans czy rachunek zysków i strat. Te powinny być kierowane do Wydziału Dochodów Urzędu Miasta Gdyni, Referatu Opłat za Gospodarowanie Odpadami Komunalnymi. Kontakt przez e-mail: [email protected].
Więcej informacji: Wydział Dochodów, Referat Opłat za Gospodarowanie Odpadami Komunalnymi.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS