We wszystkich szkołach w Gdyni uczniowie już od tygodnia uczą się zdalnie. Z pomocą profesjonalnych platform edukacyjnych, narzędzi do komunikacji, a przede wszystkim dzięki kreatywności gdyńskich nauczycieli – mimo odległości od szkoły – uczniowie wciąż są blisko wiedzy.
W związku z ryzykiem zakażeniem koronawirusem 12 marca ograniczone zostało funkcjonowanie placówek oświatowych, a od 16 marca pozostają one zamknięte. Mimo to nauka trwa – choć na odległość.
– Gdyńskie szkoły na przestrzeni ostatnich dni płynnie przeszły w tryb nauki zdalnej, wykorzystując wcześniej posiadane narzędzie, jaki i błyskawicznie pozyskując nowe – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – Było to możliwe dzięki wielkiemu zaangażowaniu kadry pedagogicznej i jej trosce o uczniów, jak i przygotowaniu gdyńskich placówek. Wielkie znaczenie, jakie gdyński samorząd przykładał zawsze do informatyzacji szkół dziś szczególnie procentuje. Na samej platformie edukacyjnej NUADU, z której korzystają w Gdyni 24 szkoły podstawowe nasi uczniowie dostali już ponad 16 000 zadań, to oznacza, że czas ten zostanie dobrze wykorzystany i przez dzieci, i przez nauczycieli. 16 placówek używa Office 365 dla Edukacji, a kolejnych 5 już wdraża to rozwiązanie. Wszystkie szkoły korzystają z e-dziennika – dodaje Bartosz Bartoszewicz.
Wirtualny pokój nauczycielski i nauczyciele w sieci
Od początku ograniczonej pracy szkół, na stronie edukacja.gdynia.pl działa E-Pokój Nauczycielski. Regularnie dodawane są tam materiały dydaktyczne, które nauczyciele mogą wykorzystać w pracy, oraz pomysły na angażowanie uczniów w ramach zdalnej nauki. Zamieszczone zostały również informacje przygotowane przez gdyńskie poradnie psychologiczno-pedagogiczne, instruujące jak rozmawiać z dziećmi o zagrożeniu epidemiologicznym i pomagające im się odnaleźć w nowej sytuacji.
Nauka zdalna okazała się doskonałą okazją do zaprezentowania elastyczności i kreatywności gdyńskich nauczycieli. Dla wielu z nich nauka zdalna oznacza nowe szanse na dotarciu do uczniów z wiedzą w nieszablonowy sposób. Jednocześnie dbają, aby dać dzieciom poczucie kontynuacji i stabilności.
– Codziennie o konkretnej godzinie dzieci zasiadają z telefonem lub laptopem przed oczami, ale też książkami, zeszytem i wszystkim co danego dnia mają mieć przygotowane i pracujemy jak w klasie – mówi nauczycielka z jednej z gdyńskich szkół – Widzę, kto ogląda transmisję, a przez to jest „obecny” i mogę to zanotować. Czytam im czytanki, które oni widzą na swoich ekranach, słuchają i sprawdzają u siebie. Potem wykonujemy zadania, a w komentarzach uczniowie udzielają odpowiedzi na zadawane pytania. Prowadzimy również zajęcia z muzyki, bo słyszą piosenki z płyty, którą włączam u siebie. No i oczywiście razem śpiewamy. Plastykę podaję z konieczności w formie wykładu i pokazu na kanale youtube, ale dzieci w każdej chwili mogą włączyć i robić razem ze mną. Wf prowadzimy stosując gimnastyczną ruletkę, którą znalazłam w internecie.
Ministerstwo Edukacji Narodowej o zdalnej nauce
Od 25 marca nauka zdalna będzie odbywała się wg ustaleń przedstawionych przez Ministra Edukacji Narodowej, Dariusza Piontkowskiego. Regulują one m.in. zasady prowadzenia nauczania na odległość oraz oceniania i klasyfikowania uczniów. – Czas, w którym jesteśmy, wymaga od nas wszystkich pełnej mobilizacji i współpracy. Rodziców proszę o wyrozumiałość i cierpliwość. Zdaję sobie sprawę z tego, ile trudu wkładają oni w wychowywanie i edukację swoich dzieci, szczególnie teraz, kiedy wielu z nich łączy swoją pracę zawodową ze wsparciem dzieci w zdalnej nauce – podkreślił Minister Edukacji Narodowej. – Apeluję i proszę dyrektorów szkół oraz nauczycieli o zwrócenie szczególnej uwagi na równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, a także uwzględnienie możliwości psychofizycznych dzieci. Proszę wszystkie organy prowadzące i samorządy o okazanie niezbędnego wsparcia materialnego i organizacyjnego. Nauka na odległość jest dziś koniecznością i stanowi dla nas wszystkich wyzwanie. Dziękuję za dotychczasowe wysiłki i aktywność – powiedział minister Dariusz Piontkowski.
Więcej informacji na temat rozporządzeń MEN znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS