Epidemia jest sprawdzianem dla nas wszystkich. Od tego jak będziemy się zachowywać zależy wiele. Wiele też zależy od decyzji lokalnych władz i sztabów kryzysowych. Jak to wygląda w Krośnie?
URZĄD MIASTA
Od 12 marca krośnieński magistrat wprowadził ograniczenia w obsłudze mieszkańców. Urzędnicy, do odwołania, nie obsługują osób z widocznymi objawami chorobowymi (np. kaszel). W budynku przy ul. Staszica otwarte jest tylko wejście (od Placu Konstytucji 3 Maja). Mieszkańcy mogą załatwić sprawy urzędowe tylko w jednym pokoju. Poszczególne wydziały obsługują petentów w określonych godzinach.
Kolejne ograniczenia urząd zaczął wprowadzać od piątku (20 marca). Nowe zasady obowiązują w wydziale komunikacji. Wnioski, w zamkniętej kopercie, należy wrzucić do specjalnie przygotowanej skrzynki. Jest ustawiona w holu na parterze budynku przy ul. Staszica 2, w godzinach pracy urzędu. Trzeba pamiętać o wpisaniu numeru telefonu. Jest on konieczny do poinformowania o terminie odbioru dokumentów.
Wszelkich informacji pracownicy urzędu udzielają telefonicznie (prawa jazdy – tel. 13 47 43 712, rejestracja pojazdów – tel. 13 47 43 713, pozostałe sprawy – tel. 13 47 43 714).
Od poniedziałku (23 marca) kasa urzędu przy ul. Staszica będzie nieczynna do odwołania. Magistrat prosi, by wszystkie wpłaty realizować drogą elektroniczną lub w placówkach Banku Pekao S.A. oraz w kasie banku w budynku urzędu przy ul. Lwowskiej.
Również od poniedziałku nowe zasady obowiązują w wydziale spraw obywatelskich.
Urzędnicy będą obsługiwać klientów wyłącznie w sprawach bardzo pilnych. Obowiązkowy jest wcześniejszy kontakt telefoniczny. (dowody osobiste – 13 47 43 102, ewidencja ludności – 13 47 43 107, ewidencja działalności gospodarczej -13 47 43 022).
KOMUNIKACJA MIEJSKA
Autobusy Miejskiej Komunikacji Samochodowej jeżdżą w systemie feryjno-wakacyjnym. Władze spółki informowały, że taki rozkład będzie obowiązywał do 25 marca. Ale już dziś można spodziewać się przedłużenia obowiązywania tego rozkładu jazdy.
Inaczej wygląda sytuacja w Sanoku i Jaśle. Miejski przewoźnik w Jaśle zdecydował, że autobusy będą kursować tak jak w okresie dni wolnych od nauki w szkole. Oprócz tego zawiesił funkcjonowanie niektórych kursów, a w weekendy i święta autobusy w ogóle nie wyjeżdżają. W Sanoku do odwołania zawieszono kursy MKS w godzinach od 8 do 14 oraz od 16 do 22.
Czy w Krośnie można spodziewać się podobnych zmian?
– MKS już pracuje według rozkładu sobotniego, mając na uwadze potrzeby naszych mieszańców – odpowiada Joanna Niepokój z krośnieńskiego magistratu.
BEZPŁATNE PARKINGI?
O takie rozwiązanie apelował premier Mateusz Morawiecki. – Światowa organizacja zdrowia zaleca, aby jak najmniej korzystać z komunikacji publicznej – mówił podczas jednej z konferencji. – Sugerował wprowadzenie rozwiązań, na przykład bezpłatnych parkingów w miastach.
Takie rozwiązanie w naszym regionie wprowadził Rzeszów. Od 17 marca Miejska Administracja Targowisk i Parkingów nie pobiera opłat za parkowanie w płatnej strefie.
A w Krośnie? Czy wzorem innych miast planuje się likwidację płatnej strefy parkowania?
– Obecnie nie planujemy takiego rozwiązania – odpowiada Joanna Niepokój.
POMOC DLA PRZEDSIĘBIORCÓW
Na jaką pomoc miasta mogą liczyć krośnieńscy przedsiębiorcy?
– Miasto będzie indywidualnie podchodzić do rozwiązywania problemów i reagować stosownie do sytuacji i możliwości finansowych – taką odpowiedź otrzymaliśmy z urzędu miasta.
A jak to wygląda w stolicy województwa? Aby wspomóc rzeszowskich przedsiębiorców, Tadeusz Ferenc podpisał stosowne zarządzenie.
Według tzw. „Paktu dla przedsiębiorców” osoby prowadzące działalność w lokalach komunalnych, które na mocy Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca br. musiały obowiązkowo zamknąć lokale, mogą starać się o odroczenie spłaty czynszu o 6 miesięcy. Dodatkowo mogą ubiegać się o obniżenie czynszu do 80 procent w okresie trwania stanu epidemicznego.
Przedsiębiorcy, którzy dobrowolnie zrezygnowali z prowadzenia działalności w lokalach komunalnych ze względu na zagrożenie zakażenia się i przez to utraciły całość lub część dochodów mogą ubiegać się o obniżenie czynszu do 50 procent na okres trwania stanu epidemicznego. Muszą jednak udokumentować obniżenie dochodów np. na podstawie raportów kasowych.
CO MOGĄ ZROBIĆ MIESZKAŃCY KROSNA?
Przede wszystkim zostać w domu. Krośnianie zgodnie z zaleceniami ekspertów radykalnie ograniczają kontakty z innymi osobami.
W mieście nie działają instytucje kultury i sportu. Część placów zabaw jest zamkniętych. Takie decyzje wydała m.in. Krośnieńska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Miejskie parki i skwery są otwarte, miasto nie zdecydowało się na ich zamknięcie – Monitorujemy sytuację i na chwilę obecną nie widzimy takiej potrzeby – tłumaczą władze miasta.
Przypominamy, że w Krośnie od ub. tygodnia działają wolontariusze, którzy pomagają krośnieńskim seniorom i osobom z obniżoną odpornością. Organizatorami „Pomocy sąsiedzkiej” jest grupa GraTy i Fundacja Pasjonauci. Koronowolontariusze współpracują z organizacjami pozarządowymi, instytucjami i lokalnymi aktywistami. Pomaga im m.in. Jadłodzielnia w Krośnie i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Krośnie.
Aby uzyskać pomoc wolontariusza należy zgłosić to telefonicznie w godz. od 8 do 15.30 (693 773 780 lub 13 43 204 59), mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ) lub wypełniając wniosek na stronie – kliknij tutaj
red.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS