A A+ A++

MAP wnioskuje o przesunięcie terminu wejścia w życie rozporządzenia w sprawie BHP przy urządzeniach energetycznych

23.03.2020r. 11:17


W związku z zagrożeniami wynikającymi z rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 oraz ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego Ministerstwo Aktywów Państwowych chce przesunąć termin wejścia w życie rozporządzenia Ministra Energii z sierpnia 2019 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych.

Jak tłumaczy MAP rozporządzenie z dnia 28 sierpnia 2019 r. od 26 marca 2020 r. zmienia zasadniczo wymagania i zasady organizacji bezpieczeństwa i higieny w odniesieniu do wszystkich prac związanych z eksploatacją urządzeń energetycznych poprzez nałożenie szeregu obowiązków. Resort podkreśla przy tym, że rozporządzenie dotyczy prac, które są wykonywane zarówno przez pracowników spółek posiadających urządzenia energetyczne jak i podmioty świadczące usługi na ich rzecz, czyli wywiera istotny wpływ na funkcjonowanie Operatora Systemu Przesyłowego, a także wszystkich Operatorów Sieci Dystrybucyjnych (OSD) i wytwórców energii. W ocenie ministerstwa, w związku z obecną sytuacją spowodowaną pojawieniem się wirusa SARS-CoV-2 oraz przyjętymi środkami mającymi na celu zapobieganie jego rozprzestrzenianiu, nie jest możliwe przeprowadzenie planowanych czynności i skuteczne wdrożenie postanowień rozporządzenia w zakładanym terminie.

Jednocześnie MAP stoi na stanowisku, że wejście w życie przepisów w przyjętym terminie, może mieć negatywny wpływ na ciągłość działania KSE. Dlatego ministerstwo w projekcie rozporządzenia wnioskuje o przesunięcie terminu ich wejścia w życie o 6 miesięcy.

Zobacz także:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus w Polsce i na świecie. Mapa zakażeń. Aktualne dane o liczbie chorych na COVID-19
Następny artykułLubuskie: 58-latek złamał obowiązek kwarantanny, bo musiał się napić alkoholu