A A+ A++

W tym tygodniu w ramach cyklu prezentujemy prasową relację z obchodów 13-lecia niepodległości Polski, które ukazały się na łamach „Głosu Podhala”.

Głos Podhala
22 listopada 1931 r.

Obchody 13-lecia Niepodległości na Podhalu

Limanowa. ODZNACZENIA. Pan Prezydent Rzeczypospolitej nadal Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski długoletnim pracownikom społecznym: Ks. Prałatowia Kazimierzowi Łazarskiemu, za zasługi na polu pracy obywatelskiej, oraz Zygmuntowi Marsowi, Marszałkowi dawnego Samorządu Powiatowego, za zasługi na polu pracy samorządowej.

OCHOTNICZA STRAŻ OGNIOWA W LIMANOWEJ. W dniu 11-go listopada, po okolicznościowem przemówieniu Marcelego Bursztynu, Prezesa Straży Ochotniczej w Limanowej, Franciszek Buliński, Starosta powiatowy, udekorował Jana Wiśniewskiego trzydziestoletnią odznaką, Mieczysława Mordarskiego medalem srebrnym za wydatną i owocną pracę w Straży Ogniowej w Ropczycach, Jana Wójcika medalem bronzowym za wielkie wysiłki wykazane przy pożarze w Tymbarku.

UROCZYSTOŚĆ 13-tej ROCZNICY NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI. Dnia 10-go listopada o godzinie 7-mej wieczorem na ulicach miasta, świetlnie iluminowanego i przyozdobionego flagami państwowemi odbył się capstrzyk.

Dnia 11-go listopada o godzinie 9-tej rano w miejscowym kościele zostało odprawione uroczyste nabożeństwo. Mszę św. odprawił długoletni proboszcz Ks. Prałat Kazimierz Łazarski; okolicznościowe kazanie wygłosił katecheta Ks. Dr. Wincenty Bialik.

Po nabożeństwie ruszył pochód pod pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie do zebranych wygłosił okolicznościowe przemówienie Władysław Szymański, inspektor szkolny. Następnie odbyła się defilada, którą przyjął Franciszek Buliński, starosta powiatowy, wraz z przedstawicielami władz państwowych, samorządowych i instytucji społecznych. Po defiladzie w sali miejscowego Sokoła, odbył się poranek, program którego wykonała młodzież szkół powszechnych w Limanowej i Sowlinach. Przemówienie do dziatwy szkolnej wygłosił Franciszek Ceglarz, kierownik szkoły.

Wieczorem, w wypełnionej sali Sokoła, odbyła się tradycyjna akademja. Na urozmaicony program złożyło się słowo wstępne, wypowiedziane przez Wł. Olesia, popis orkiestry i chóru Towarzystwa Muzycznego „Echo Podhalańskie”; pod batutą Mieczysława Mordarskiego, nauczyciela, oraz odegrana została przez czynnych członków oddziału Związku Strzeleckiego sztuka alegoryczna w 3-ch aktach Bobrowskiego p. t. „Na grobach ojców“. Po słowie wstępnem Władysław Szymański, w związku z wystąpieniem senatora Borah’a odczytał protestującą rezolucję, którą zebrani jednogłośnie uchwalili poczem wręczył ją obecnemu na akademji Franciszkowi Bulińskiemu Staroście, jako przedstawicielowi Rządu, z prośbą o skierowanie takowej do odnośnych Władz.

Grafika – TUTAJ.

***
Cykl powstaje przy współpracy z panem Januszem Guzikiem, który zajął się opracowaniem materiałów, zaczerpniętych z zasobów Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej, Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Warszawskiego, Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej oraz Narodowej Biblioteki Austrii.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPożar wagonów PKP w Krakowie
Następny artykułCzy małe biuro we Wrocławiu można komfortowo zaaranżować?