Zgodnie z ogólnodostępnymi statystykami polskie banki obsługują prawie 2,5 miliona czynnych kredytów hipotecznych. W większości przypadków Polacy nie decydują się na zmianę instytucji bankowej, nawet jeśli uważają, że warunki spłaty są dla nich niekorzystne. Przeniesienie kredytu hipotecznego w powszechnej świadomości kojarzone jest z procesem żmudnym i skomplikowanym. Nie jest to jednak prawda.
Przeniesienie kredytu hipotecznego to określenie potoczne i nieprecyzyjne. Usługa ta w istocie nie polega na przeniesieniu obowiązków z jednego kredytodawcy na drugiego w ramach tej samej umowy, ale na spłacie poprzedniego, mniej korzystnego zobowiązania ze środków pozyskanych z nowego kredytu hipotecznego. Proces ten nazywany jest refinansowaniem.
Refinansowanie pozwala kredytobiorcy całkowicie uwolnić się od obowiązku spłaty na warunkach zawartych w poprzedniej umowie kredytowej. W ramach rozmów wstępnych, poprzedzających udzielenie nowego zobowiązania, raz jeszcze masz możliwość negocjacji warunków spłaty.
Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku jest opłacalne tylko w określonych sytuacjach. Refinansowanie warto rozważyć, gdy:
O przeniesienie kredytu hipotecznego możesz wnioskować na trzy sposoby: osobiście w placówce banku, telefonicznie lub przez formularz internetowy na stronie instytucji bankowej. Dalsza procedura przedstawia się następująco:
- Pracownik banku kontaktuje się z tobą i ustala szczegóły – dopytuje, ile jeszcze pozostało do spłaty oraz jakie dodatkowe koszty ponosisz z tytułu umowy kredytowej. Ponownie musisz przejść proces weryfikacji zdolności i wiarygodności kredytowej.
- Na podstawie otrzymanych danych doradca wylicza proponowaną miesięczną ratę oraz całkowite koszty nowego kredytu hipotecznego.
- Jeśli pozwala na to twoja zdolność kredytowa, możesz także starać się o dodatkowe środki w ramach nowej umowy kredytowej.
- Gdy obie strony dojdą do porozumienia, dochodzi do podpisania nowej umowy. Bank spłaca twoje bieżące zobowiązanie i uruchamia kredyt hipoteczny pod swoją obsługą.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS