A A+ A++

Arianespace wstrzymało 16 marca ze skutkiem natychmiastowym przygotowania do startów orbitalnych z południowoamerykańskiego portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Komunikat wydano w związku ze stanowiskiem rządu francuskiego, który nakazał ograniczenie aktywności instytucji i przedsiębiorstw, których działanie nie ma charakteru społecznie niezbędnego. Nakaz wydano w odpowiedzi na rozszerzającą się pandemię koronawirusa SARS-CoV-2.

Jak wskazano dalej w oświadczeniu europejskiego operatora lotów kosmicznych, działalność na kosmodromie zostanie wznowiona „jak tylko pozwolą na to uwarunkowania ochrony zdrowia”. Zgodnie z komunikatem Arianespace, satelity i rakiety znajdujące się w Gujanie Francuskiej pozostają „zabezpieczone i w stanie gotowości”.

Jeszcze w trakcie minionego weekendu rząd francuski nakazał zamknięcie restauracji, kawiarni, kin i innych mniej koniecznych form działalności. Zalecono również ograniczenie podróży, spotkań w miejscach publicznych oraz zachęcono do upowszechnienia telepracy.

Jeszcze przed ustanowieniem w niedzielę 15 marca tych rządowych zaleceń Arianespace zaczęło wprowadzać swoje własne środki bezpieczeństwa względem zatrudnionego personelu – ograniczenia w podróżowaniu i inne nakazy mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Dyrektor generalny spółki, Stéphane Israël powiedział 10 marca na konferencji Satellite 2020, że firma postanowiła ograniczyć uczestnictwo obsługi naziemnej w startach do niezbędnego minimum – tak jednak, by nie wpłynęło to negatywnie na jakość usług.

Ogłoszone wstrzymanie lotów z kosmodromu Kourou dotknie w pierwszej kolejności najpewniej startu rakiety Vega planowanego dotąd na 24 marca. Rakieta miała w tym terminie wynieść na niską orbitę okołoziemską aż 53 nanosatelity różnych dostawców.

Z dotychczasowego harmonogramu na 2020 rok Arianespace zrealizowało z Gujany Francuskiej jedynie dwa wystrzelenia, aczkolwiek wszystkie udane. W ich toku umieszczono na orbicie z użyciem rakiet Ariane-5 cztery osobne satelity. Pierwszy start przeprowadzono 16 stycznia (z ładunkiem instrumentów EUTELSAT KONNECT i GSAT-30), a kolejny – 18 lutego (ładunek złożony z satelitów JCSAT-17 oraz GEO-KOMPSAT-2B).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTen pożyteczny wirus
Następny artykułKomunikat w sprawie projektów