Rząd Francji przedstawił założenia pakietu mającego uratować ich gospodarkę przed skutkami epidemii. Nie wykluczają, że w ramach walki z recesją przejmą część prywatnych firm.
Oprócz problemów zdrowotnych i społecznych epidemia koronawirusa ma ogromny i bardzo negatywny wpływ na gospodarkę państw nią dotkniętych. Wiele z nich, w tym Polska, wprowadza lub planuje wprowadzenie rozwiązań które mają pomóc w przetrzymaniu epidemii przez firmy i powrotem do normalności. Władze Francji też mają takie plany.
Przedstawiony przez ministra finansów Bruno Le Maira plan ma mieć wartość 45 miliardów euro. Z czego 32 pokryje straty budżetu wynikłe z zawieszenia na miesiąc pobierania podatków od firm i składek socjalnych. 8,5 miliarda pójdzie natomiast na wypłaty dla pracowników, którzy zostali tymczasowo zwolnieni w związku z panującą epidemią.
Na tym jednak nie koniec. Rząd ma zamiar zagwarantować francuskim bankom zabezpieczenia kredytów dla przedsiębiorców o wartości 300 miliardów. Chodzi o to aby banki nie obawiały się udzielać pożyczek firmom, które zostały dotknięte koronawirusem i próbują ponownie stanąć na nogi.
Minister Le Maire ujawnił też, że rząd będzie chronił firmy, które są ważne dla Francji poprzez dokapitalizowywanie ich czy kupno ich akcji. W wyjątkowych sytuacjach będzie przejmował je na własność. „Użyłbym nawet słowa „nacjonalizacja” jeśli jest konieczne” – stwierdził.
Aby uniknąć chaosu na giełdach rząd zakazał również krótkiej sprzedaży akcji. Zakaz początkowo objął 92 firmy i ma potrwać dzień, ale Le Maire stwierdził, że w celu uniknięcia spekulacji są gotowi przedłużyć go nawet o miesiąc.
„Mamy także wojnę ekonomiczną i finansową” – powiedział nawiązując do niedawnych słów Macrona o tym, że Francja znalazła się w stanie wojny – „Ta wojna będzie długa, będzie brutalna, i musimy zmobilizować wszystkie nasze narodowe, europejskie i G7 siły”.
Źródło: Financial Times Autor: WM
Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS