A A+ A++
Publicystyka 13 marca 2020, 09:59

Najważniejszy problem z grami mobilnymi polega na tym, że jest ich za dużo. Google Play zalewają codziennie tysiące gier na system Android. Żeby pomóc Wam pomóc się w tym odnaleźć, znaleźliśmy 28 darmowych tytułów wartych polecenia.

Gry free-to-play nie cieszą się zbyt dobrą opinią, zwłaszcza te przygotowywane z myślą o urządzeniach mobilnych. Wydaje się to o tyle problematyczne, że rynek ten jest zdominowany właśnie przez tego typu produkcje. Tymczasem wśród darmowych tytułów z mikropłatnościami nie brakuje wartościowych pozycji. Kłopot stanowi przede wszystkim znalezienie ich w morzu przeciętności. Dlatego uznaliśmy, że dobrym pomysłem będzie opracowanie listy godnych polecenia dzieł tego typu.

Nie jest to zestawienie w żaden sposób kompletne. Nie próbowaliśmy tworzyć jakiegoś definitywnego rankingu. Po prostu zrobiliśmy listę mobilnych gier free-to-play, przy których dobrze się bawiliśmy. Sądzimy, że Wam również przypadną do gustu.

AKTUALIZACJA 2020

Codzienne w Google Play debiutują setki nowych gier. Dlatego w marcu 2020 roku dodaliśmy do listy trzy tytuły, które zdecydowanie warto zainstalować na smartfonie (znajdziecie je na dwóch ostatnich stronach tekstu). Usunęliśmy też jeden, który w między czasie znikł z oferty.

ZNALAZŁEŚ FAJNĄ GRĘ? POCHWAL SIĘ!

Przede wszystkim chcielibyśmy, żeby jak najwięcej naszych czytelników znalazło fajną darmową grę mobilną. Dlatego zachęcamy, żebyście podawali w komentarzach własne propozycje. Być może dzięki Waszej opinii ktoś odkryje swoją nową ulubioną grę na Androida!

Alto’s Adventure

ALTO’S ADVENTURE W SKRÓCIE

  1. Producent: Snowman
  2. Gatunek: endless runner
  3. Platformy: AND, iOS, PC
  4. Data premiery na AND: 11 lutego 2016

Dawniej zręcznościówki typu endless runner dominowały na rynku mobilnym. Obecnie ich pozycja mocno osłabła, ale i tak nie brakuje godnych polecenia produkcji tego typu. Wśród nich nieczęsto trafiają się jednak gry ocierające się o wybitność i takim rzadkim wyjątkiem jest Alto’s Adventure.

Kierujemy tu snowboardzistą mknącym przez zaśnieżoną krainę. Postać porusza się automatycznie naprzód, a my jedynie za pomocą gestów wydajemy jej dodatkowe komendy, pozwalające wykonywać skoki i akrobacje oraz unikać różnorodnych przeszkód. Trasa generowana jest losowo i bez końca. Wygrana jest niemożliwa. Prędzej czy później zawsze popełnimy o jeden błąd za dużo, doprowadzając do wypadku, więc cała zabawa sprowadza się do prób przejechania jak najdłuższego dystansu.

Mechanizmy rozgrywki są więc typowe dla tego gatunku. Alto’s Adventure wyróżnia natomiast wykonanie. Gra jest piękna, pozwalając na podróż przez zapierającą dech w piersiach zimową krainę. Równie udana okazuje się oprawa muzyczna i sterowanie. Jako całość dają produkcję, która nie tylko jest bardzo przyjemna, ale w doskonały sposób również relaksuje. Po sesji z nią człowiek czuje się spokojniejszy i odświeżony.

  1. Alto’s Adventure w sklepie Google Play
  2. Alto’s Adventure w naszej encyklopedii

W 2018 roku ukazała się kontynuacja gry zatytułowana Alto’s Odyssey. To również produkcja free-to-play i jej podstawowe elementy są takie same jak w pierwszej części. To, co się zmieniło, to głównie lokacje i muzyka. Obie te pozycje wydają się równie dobre, więc jeśli przypadnie Wam do gustu Alto’s Adventure, warto, abyście wypróbowali również sequel.

  1. Alto’s Odyssey w Google Play
  2. Alto’s Odyssey w naszej encyklopedii

Kingdom Rush

KINGDOM RUSH W SKRÓCIE

  1. Producent: Ironhide Studios
  2. Gatunek: tower defense
  3. Platformy: AND, iOS, WWW
  4. Data premiery na AND: 16 maja 2013

Ciężko znaleźć gatunek, który byłby lepiej dopasowany do ekranów dotykowych niż strategie tower defense. Nie dominują one może chwilowo w zestawieniach najpopularniejszych gier mobilnych, ale wciąż mają oddane grono fanów, a na rynku pojawiają się kolejni ciekawi przedstawiciele tej kategorii.

Kingdom Rush rozpoczął żywot jako tytuł przeglądarkowy, ale największy sukces osiągnął dopiero po przeprowadzce na rynek mobilny. Mechanizmy rozgrywki są w miarę typowe dla pozycji tego rodzaju. Musimy więc odpierać ataki kolejnych fal wrogów, zmierzających po określonej z góry trasie. Żeby to osiągnąć, stawiamy różnorodne budowle. Nie wszystkie jednak pełnią funkcję tradycyjnych punktów ogniowych. Wiele konstrukcji to baraki, w których trenujemy wojaków walczących z wrogiem na drodze. Oprócz zwykłych żołnierzy w grze spotykamy także unikatowych bohaterów.

Dzisiaj Kingdom Rush nie oferuje żadnych oryginalnych pomysłów, ale trudno winić za to twórców, gdyż to właśnie ta gra spopularyzowała wiele rozwiązań, które obecnie są już standardem. Ponadto zachowała to, co najważniejsze, czyli grywalność. To wciąż jedna z najlepiej zaprojektowanych pozycji tego typu, z dopracowaną mechaniką i przede wszystkim wyśmienicie zbalansowanymi mapami.

Kingdom Rush zapoczątkował całą serię strategii tower defense, ale tylko pierwsza część dostępna jest w modelu darmowym z mikropłatnościami.

  1. Kingdom Rush w sklepie Google Play
  2. Kingdom Rush w naszej encyklopedii
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułInformacja zapobiegania zakażenia koronawirusem
Następny artykułOdwołują wydarzenia i imprezy [LISTA]