W Niemczech powstanie sieć do transportu zielonego wodoru
17.03.2020r. 12:05
Firmy BP, Evonik, Nowega, OGE i RWE Generation podpisały we wtorek 17 marca list intencyjny w sprawie projektu GET H2 Nukleus, który zakłada budowę sieci do przesyłu wodoru łączącej niemieckie miasta Lingen i Gelsenkirchen.
Intencją uczestników projektu GET H2 Nukleus jest stworzenie pierwszej sieci wodorowej z niedyskryminacyjnym dostępem i przejrzystymi cenami.
Planowana sieć, o długości około 130 kilometrów, ma połączy produkcję zielonego wodoru z odbiorcami przemysłowymi w Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej.
Zielony wodór ma być wytwarzany z odnawialnych źródeł energii w Lingen, w Dolnej Saksonii, w elektrolizerze o mocy 100 MW należącym do RWE Generation. Następnie ma być przesyłany do odbiorców przemysłowych i rafinerii w Lingen, Marl i Gelsenkirchen. Przesył wodoru ma się odbywać głównie za pośrednictwem istniejących gazociągów obsługiwanych przez operatorów systemów przesyłowych Nowega i OGE. Gazociągi ten mają być przystosowane do transportu 100- procentowego wodoru. W ramach projektu ma powstać też nowa infrastruktura sieciowa, w którą zainwestuje firma Evonik.
Według zapowiedzi sygnatariuszy listu intencyjnego sieć wodorowa ma być dostępna dla zainteresowanych pod koniec 2022 roku.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS