A A+ A++

aktualizacja: godz. 21:03 (17 marca)

Gdyńska porodówka zapewnia, że mimo pandemii koronaworusa pracuje na pełnych obrotach

Wstrzymanie tzw. porodów rodzinnych, zakaz odwiedzin, izolacja pacjentek z wysoką temperaturą – to jedne z wielu działań, jakie podjęto na trójmiejskich oddziałach położniczych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Kobiety spodziewające się dziecka uspokajamy, że działania profilaktyczne nie dezorganizują pracy porodówek.

Aktualizacja, 17 marca godz. 21:00

Porody rodzinne oraz możliwość odwiedzin na oddziale zawiesza porodówka Szpitala św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie .


Aktualizacja, 17 marca godz. 12:00

W Szpitalu im. Mikołaja Kopernika zawieszono porody rodzinne oraz możliwość odwiedzin na porodówce. Obecnie jedynym szpitalem w Trójmieście, w którym porody rodzinne się odbywają, jest Szpital im. św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie.


Poród to moment najbardziej wyczekiwany nie tylko przez przyszłe mamy, ale również pozostałych członków rodziny. Wiele par od miesięcy przygotowuje się na tę chwilę, np. poprzez uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia. Wspólnie ustalają plan porodu, a przyszli ojcowie coraz częściej deklarują chęć towarzyszenia żonie czy partnerce podczas narodzin dziecka.

KORONAWIRUS GDAŃSK-GDYNIA. Sprawdź aktualny RAPORT SANEPIDU

Personel porodówki UCK (na zdj.) dokłada wszelkich starań, aby otoczyć rodzące jak najlepszą opieką. fot. Sylwia Mierzewska/UCK

Koronawirus – UCK i Szpitale Pomorskie zawieszają porody rodzinne

Plany rodziców o wspólnym sprowadzeniu dziecka na świat pokrzyżowała pandemia koronawirusa.

– W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym obowiązuje zakaz odwiedzin, wstrzymano także porody rodzinne – komentuje Anastasia Kalogridou-Błajet, przełożona pielęgniarek i położnych UCK. Chciałabym zapewnić, że nasz personel w tym wyjątkowym momencie dokłada wszelkich starań, by wesprzeć rodzące. Rozumiemy także, że po porodzie może pojawić się konieczność doniesienia niezbędnych artykułów przez bliskich. Między godz. 15 a 18 na Izbę Przyjęć Położniczo-Ginekologiczną można donosić rzeczy, które zostaną przekazane na salę porodową lub Oddział Położniczy. Prosimy, żeby paczki były oznakowane imieniem i nazwiskiem oraz miejscem, w którym przebywa pacjentka.
Porody rodzinne wstrzymała też w podległych sobie placówkach (szpitale w Redłowie i Wejherowie) spółka Szpitale Pomorskie.

– Panie rodzące wiedzą, że nasze działania są podyktowane troską o ich dobro, więc fakt ten przyjęły ze zrozumieniem – mówi Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Szpitali Pomorskich. – Nasz personel ma świadomość tego, jak ważnym, choćby z psychologicznego punktu widzenia, jest wsparcie ze strony partnera, dlatego stara się choć po części tę pustkę wypełnić.

Koronawirus – fakty i mity

Z porodów domowych nie rezygnuje na chwilę obecną spółka Copernicus, do której należą szpitale św. Wojciecha (Zaspa) i Mikołaja Kopernika (Wojewódzki).
Z porodów domowych nie rezygnuje na chwilę obecną spółka Copernicus, do której należą szpitale św. Wojciecha (Zaspa) i Mikołaja Kopernika (Wojewódzki). fot. Robert Hainer/123rf.com

Porody rodzinne nadal w szpitalach Copernicus

Porodówki w szpitalach zarządzanych przez spółkę Copernicus PL (Szpital im. Mikołaja Kopernika, Szpital św. Wojciecha – Zaspa) nie zawieszają porodów rodzinnych.

– Na chwilę obecną porody rodzinne odbywają się bez zmian – informuje Katarzyna Brożek, rzecznik spółki Copernicus PL. – Przyszły tata ma przeprowadzany wywiad. Jeśli jest zdrowy i nie ma przeciwwskazań, to może towarzyszyć partnerce.

Sprawdziliśmy jak działa pomiar temperatury kamerą termograficzną na UCK

Przyszłe mamy pod szczególną ochroną

Trójmiejskie porodówki dokładają wszelkich starań, aby rodzące i ich dzieci miały zapewnioną możliwie jak najlepszą ochronę.

– W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną staramy się w możliwie najlepszy sposób zabezpieczyć naszych pacjentów oraz personel – mówi Anastasia Kalogridou-Błajet, przełożona pielęgniarek i położnych UCK. – Panie przyjeżdżające do porodu do godz. 16 proszone są o wchodzenie do szpitala przez główne wejście do budynku CMN, a nie przez Izbę Przyjęć Położniczo-Ginekologiczną. Tam wszystkim wchodzącym mierzona jest temperatura. Jeśli będzie podwyższona, pacjentka zostanie poprowadzona do izolowanego pomieszczenia. Po zebraniu wywiadu epidemiologicznego skierowana zostanie, w zależności od potrzeb, albo do izolowanej sali porodowej, albo w normalnym trybie na Izbę Przyjęć. Pomiędzy godz. 16 i 7 rano prosimy o wchodzenie przez wejście do Izby Przyjęć Położniczo-Ginekologicznej, gdzie cała procedura będzie przebiegała w ten sam sposób.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoznań: Jeden z pacjentów zakażonych koronawirusem jest ginekologiem. Przyjął ponad 30 kobiet
Następny artykułUnia Europejska zamyka granice z powodu koronawirusa