Światowa Organizacja Zdrowia stwierdza, że obecną sytuację na świecie związaną z koronawirusem można scharakteryzować już jako pandemię.
– WHO kontroluje epidemię przez całą dobę i jesteśmy głęboko zaniepokojeni zarówno alarmującym poziomem rozprzestrzeniania się, dotkliwości, jak i alarmującym poziomem inercji wirusa – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej dr Tedros Adhanom, dyrektor WHO.
W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba zakażeń Covid-19 zwiększyła się trzynastokrotnie, a liczba krajów, w których potwierdzono zakażenie urosła trzykrotnie – mówił dr Tedros Adhanom.
Obecnie na całym świecie potwierdzono ponad 118 tys. zakażeń koronawirsem w 114 krajach. Z powodu wirusa zmarło do tej porty 4291 osób – informuje WHO.
Wobec obecnej sytuacji dokonaliśmy oceny, że epidemię Covid-19 można już charakteryzować jako pandemię.
Czym jest pandemia?
Według WHO pandemia to „rozprzestrzenianie się nowej choroby na całym świecie”. Nie ma kryteriów określonych dla tego, co osiąga poziom pandemii, a co nie. Nie ma progu przypadków lub zgonów, który umożliwia klasyfikowanie przypadku tą definicją.
CDC klasyfikuje pandemię, jako epidemię , “która rozprzestrzeniła się na kilka krajów lub kontynentów, zwykle mająca wpływ na dużą liczbę ludzi”. Epidemią określany jest „wzrost – często nagły – liczby przypadków choroby ponad to, co jest normalnie oczekiwane dla danej populacji w określonym obszarze”
Ostatni raz WHO ogłosiła pandemię podczas wybuchu H1N1 w 2009 r., Który zainfekował prawie jedną czwartą światowej populacji. Decyzja ta została jednak skrytykowana za wywołanie niepotrzebnej paniki. SARS, jak i MERS nie były już uznawane za pandemię, mimo że zakażenia stwierdzono w 26 krajach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS