A A+ A++

Szanowny czytelniku, pojęcie „ochrona zabytków” kojarzy Ci się zapewne z działaniami wyspecjalizowanej administracji państwowej, zapewniającymi utrzymanie odpowiednich standardów w postępowaniu z substancją zaliczoną do dziedzictwa narodowego. Jeśli w natrafiłeś, o co nietrudno, na jeden z licznych opisów owocnej współpracy ofiarnych konserwatorów z dzielną policją, którzy o szóstej rano schwytali kolejnego niecnego poszukiwacza skarbów z trofeum w postaci dziurawego niemieckiego hełmu i zardzewiałej lufy karabinu, myślisz zapewne, że w takim razie zabytkowe budowle, zwłaszcza zlokalizowane w wielkich miastach, obserwowane codziennie przez setki ludzi, są w Polsce super bezpieczne. Jesteś w błędzie.

Angel Poland Group – międzynarodowa grupa dewelopersko-budowlana z siedzibą w Krakowie oraz biurem regionalnym we Wrocławiu, zajmująca się również zarządzaniem swoimi obiektami (obejmuje to zarówno hotele jak i Wspólnoty Mieszkaniowe).
Grupa istnieje od 2003 roku i zatrudnia ponad 300 osób. Specjalizuje się w rewitalizacjach historycznych obiektów oraz terenów poprzemysłowych w największych polskich miastach. Grupa koncentruje się na realizacji projektów mieszkaniowych o podwyższonym standardzie jak i luksusowych apartamentów, obiektów hotelowych i mix use. Od 2018 r. jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD). a także jednym z założycieli krakowskiego Oddziału PZFD.
Firma dotychczas zrealizowała kompleksy mieszkaniowe Angel Plaza, Angel City i Angel Wawel w Krakowie oraz Angel Wings, Angel River we Wrocławiu. W ramach grupy działają również dwa wybudowane przez nią hotele we Wrocławiu: The Granary oraz mix use – OVO Hilton Wrocław obejmujący Double Tree by Hilton . W swojej strukturze spółka posiada również firmę generalnego wykonawstwa – Angel Construction jak i podmiot zarządzający zrealizowanymi budynkami – Angel Management.

Angel Poland Group powołała nawet organizację charytatywną non-profit – Angel Concept. Ideą jej działalności jest poszukiwanie przestrzeni do współpracy z miastem, środowiskiem artystycznym, mieszkańcami, poprzez działania bazujące na odpowiedzialności społecznej i dobroczynności. Angel Concept kieruje się ideą zrównoważonego rozwoju i stawia sobie za priorytety dbanie o środowisko naturalne oraz współpracę z lokalnymi społecznościami m.in. takie jak szkoły lub domy seniora.
Tak przedstawia się sama firma, na oficjalnej stronie oraz w Wilkipedii. Chwalebnie, ale z przeprowadzonej kwerendy dotyczącej reklamowanych działań o charakterze prospołecznym wynika, że jak do tej pory poszukiwania przestrzeni do takiej współpracy być może trwają, ale nie zakończyły się spektakularnymi sukcesami.

Z rejestru KRS dowiemy się, że zarząd firmy stanowią panowie Samuel Shachar oraz Ben Shahar Ron, zaś z innych źródeł – że starannie podkreślana „międzynarodowość” odnosi się do pewnego bliskowschodniego państwa, z którego pochodzi znaczna ilość firm deweloperskich działających obecnie na polskim rynku.
 http://www.krs-online.com.pl/angel-poland-group-sp-z-o-o-krs-1618615.html
http://pl.angelpolandgroup.com/

Obecnie sztandarową inwestycją grupy jest projekt Angel Stradom, budowany właśnie apartamentowiec wraz z pięciogwiazdkowym hotelem – Stradom House, należący do grupy Autograph Collection by Marriott w Krakowie. Pustych miejsc w ścisłym centrum Krakowa raczej się nie widuje, warto więc zorientować się, co udało się inwestorowi zakupić. Obiekt na ulicy Stradomskiej 12-14 to dawny kościół św. Jadwigi.

Najstarsza wzmianka o nim pochodzi z 1378. Jego fundację podjął jednak najprawdopodobniej już wcześniej król Kazimierz Wielki (według Jana Długosza – w 1360), a kontynuowała ją jego siostra, królowa Węgier Elżbieta Łokietkówna. Kościół wzniesiono dla zakonu bożogrobców, których sprowadzono tu z pobliskiego Miechowa. Dokładne daty budowy nie są znane – wedle tutejszego przeora Samuela Nakielskiego kościół ukończono w 1383, a klasztor bożogrobców na początku XV w. Znane są jednak przekazy źródłowe świadczące o pracach przy kościele jeszcze w połowie XV w. Kościół, zwrócony frontem do traktu łączącego Kraków z Kazimierzem, otaczały po obu stronach klasztor oraz szpital. Kilkakrotnie kompleks bożogrobców ulegał pożarom. W 1655, podczas potopu szwedzkiego kościół ponownie został spalony. Staraniem prepozyta ks. Augustyna Wolskiego odbudowano go w stylu barokowym; nowa świątynia została konsekrowana w 1674 przez biskupa Mikołaja Oborskiego. Szpital stał się wówczas przytułkiem dla “podeszłych w leciech i wypracowanych w Koronie polskiej szlachty”. Wzniesiony wtedy kościół był świątynią orientowaną, jednonawową, z prezbiterium zakończonym półkolistą apsydą. Pięcioprzęsłową nawę sklepiono kolebkowo, z lunetami.
W 1796 zabudowania kościoła i klasztoru zajęli Austriacy (bożogrobców przeniesiono do kościoła św. Barbary) Dokonano wówczas przebudowy kościoła i klasztoru w jednolity gmach, w którego murach zachowano jednak substancję kościoła. Trzypiętrowemu budynkowi nadano cechy stylu klasycystycznego. Skromna dekoracja nawiązywała do funkcji gmachu – utworzono tu urząd celny. W 1815 roku obiekt przejęły władze Rzeczypospolitej Krakowskiej, zaś w 1850 r. powracający Austriacy przeznaczyli gmach na pocztę. Po przeniesieniu jej  na Wielopole, budynek przejęło wojsko – usytuowano tu się komendę austriackiego korpusu. W czasie II Rzeczypospolitej budynek był w użytkowaniu Wojska Polskiego i mieściło się w nim Dowództwo Okręgu Korpusu Nr V. Po II wojnie światowej przeznaczono budynek na mieszkania. Obiekt, położony 300 m. od Wawelu, jest wpisany do rejestru zabytków.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMuzeum Auschwitz będzie nieczynne
Następny artykułZmiany w funkcjonowaniu miejskich instytucji wobec zagrożenia koronawirusem