Projekt nowelizacji Prawa energetycznego w związany ze zmianą dyrektywy gazowej trafił do Sejmu
06.03.2020r. 09:44
W czwartek 5 marca do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne. Zmiany dotyczą ujednolicenia regulacji w stosunku do wszystkich gazociągów przesyłowych przebiegających przez granicę Polski w związku z ubiegłoroczną nowelizacją dyrektywy gazowej.
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu proponowane zmiany mają na celu transpozycję do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/692 z dnia 17 kwietnia 2019 r. zmieniającej dyrektywę 2009/73/WE dotyczącą wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego.
Dyrektywa ta nakłada na państwa członkowskie obowiązek zapewnienia, aby zasady mające zastosowanie do gazociągów przesyłowych łączących dwa lub więcej państwa członkowskie miały również zastosowanie do gazociągów przesyłowych do i z państw trzecich, tj. niebędących państwami członkowskimi Unii Europejskiej lub państwami członkowskimi Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).
Zamiany w przesłanym do Sejmu projekcie nowelizacji mają doprowadzi do ujednolicenia reżimu prawnego w stosunku do wszystkich gazociągów przesyłowych przebiegających przez granicę RP. W efekcie ma być stosowanie jednolite prawo UE wobec takiej infrastruktury. Nowelizacja wprowadza rozszerzenie definicji “gazociągu międzysystemowego”. Ponadto nowelizacja dookreśla warunki udzielenia przedsiębiorstwu zwolnienia z obowiązków świadczenia usług związanych z przesyłem, magazynowaniem oraz skraplaniem i regazyfikacją gazu. Nowelizacja rozszerzenie też kompetencji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w zakresie współpracy z odpowiednimi organami państw członkowskich UE i państw trzecich w odniesieniu do gazociągów międzysystemowych z państwami trzecimi. Wprowadzenie również swobody zawierania umów w kwestiach dotyczących eksploatacji tego typu gazociągów oraz włącza Komisję Europejską w proces negocjacji umów międzyrządowych dotyczących funkcjonowania gazociągów przesyłowych z państwami trzecimi.
Nowelizacja ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Brak vacatio legis twórcy nowelizacji uzasadniają potrzebą pilnej implementacji transponowanej dyrektywy, bo termin upłynął 24 lutego 2020 r.
Zobacz także:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS