A A+ A++

Strata szpitala za rok 2019 wyniesie około 12 mln złotych. Powiat będzie musiał tę stratę pokryć. Nie wiadomo póki co ile będzie wynosił ryczałt i jakie pieniądze otrzyma lecznica z NFZ, który również ma do pokrycia deficyt. Obligatoryjny termin na przygotowanie sprawozdania finansowego upływa 31 marca. O kondycji szpitala dyskutowano podczas sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego w czwartek.

Zamknięty został rok obrachunkowy 2019 w ostrowieckim Zakładzie  Opieki Zdrowotnej. Na przygotowanie  sprawozdania finansowego zarząd szpitala ma czas do końca marca, ale już dziś można dokonać pewnych podsumowań , co podczas sesji Rady Powiatu,  4 marca  zrobił dyr Andrzej Gruza. Wynik finansowy, prognozowany w planie finansowym był na poziomie 12 mln złotych i zdaniem dyrektora taki będzie, z pomniejszeniem o kwotę amortyzacji wynoszącą ok. 2 mln. 700 tys. zł i po uwzględnieniu pewnych “odchyleń:” Kwota ewentualnej dopłaty do ujemnego wyniku finansowego powinna wynosić zatem  ok. 9 mln 300 tys. złotych.

Starosta ostrowiecki Marzena Dębniak po wysłuchaniu sprawozdania dyrektora szpitala dostrzega poprawę sytuacji co napawa optymizmem również na rok 2020

 

Ta strata wyraźnie uległa obniżeniu. Strata za 2018 rok wynosiła nie prawie 16 mln  tylko  ponad 17 mln i tą różnicę musieliśmy zaliczyć do straty za 2019 rok, gdyby nie to to wynik finansowy byłby jeszcze lepszy. Oczywiście są to tylko szacunkowe wyniki, które będą potwierdzone do końca marca. Z optymizmem podchodzimy do tych prognoz na rok 2020. Widać, że w szpitalu drgnęło i to wyraźnie

– mówi starosta Marzena Dębniak.

Innego zdania jest opozycja.

Czy można nazwać pozytywną informacją to, że szpital ma stratę, że strata ta będzie wynosić ok. 12 mln. Od półtora roku słyszymy, że będzie to nowa jakość, że będą to nowe rzeczy, a mamy 12 mln długu.

– mówi Zbigniew Duda, przewodniczący klubu radnych PiS w Powiecie Ostrowieckim.

Poprzednia pani dyrektor szpitala mówiła, że na stratę w 2018 roku olbrzymi wpływ miały wynagrodzenia i to było w wysokości ok. 5 mln złotych – czyli jak od 16 odejmiemy 5 to mamy 11 mln straty za 2018 rok. W tym roku w związku z tym, że oddziały są zamykane, że są różnego rodzaju “niby działania” prowadzone  ta strata ma wynosić około 12 mln złotych, to niech Państwo sami sobie to ocenią 

– dodaje radny Zbigniew Duda.

Przewodniczący Klubu Radnych PiS chce jednak poczekać do końca marca na oficjalne sprawozdanie finansowe, bo jego zdaniem dopiero wtedy będzie widać jak to się ma do lat poprzednich i ile trzeba będzie do szpitala dołożyć.

 

Styczeń 2020 roku szpital ostrowiecki zamknął stratą ok 1 mln 400 tys. złotych.  Dziś to co trzeba “dokładać do szpitala”, pamiętając również o konieczności budowy lądowiska, odbywa się kosztem innych jednostek, zrównoważeniu ma służyć wprowadzony wewnętrznie, przez obecny Zarząd Powiatu, program naprawczy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDPS zamyka się przed koronawirusem
Następny artykułJak porównać pożyczki, na co warto zwracać uwagę?