A A+ A++

Od 19 lat druhowie regularnie oddają krew, od 19 lat, na terenie powiatu myślenickiego, działa Strażacki Klub Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego. Klub, założony został przez druha Andrzeja Burzawę, który w ten sposób, chciał rozpropagować i wspomóc akcje krwiodawstwa. Od tego czasu, czyli od 2001 roku , strażacy sukcesywnie oddają krew, będąc przykładem na to, jak nieoceniona jest to pomoc .

Zdjęcie archiwalne z początków działalności Klubu

Jedną z jednostek, która dzieli się regularnie tym bezcennym darem życia, jest Ochotnicza Straż Pożarna w Trzebuni. Druhowie z tej jednostki, rok rocznie ( około 3 razy w roku) , oddają krew w mniejszym lub większym składzie w zależności od możliwości( od 5 do 9 osób). Od czasu kiedy OSP Trzebunia przystąpiła do Klubu, strażacy z tej jednostki oddali łącznie około 90 litrów krwi.

W marcu bieżącego roku, dar życia znów od nich popłynął. W związku z akcją krwiodawstwa, 5 osób z jednostki oddało po 450 mililitrów krwi.

Moją motywacją jest chęć niesienia pomocy Bogu na chwałę, ludziom na pożytek! I to mam w krwi od dziecka ! – mówi Dominik Parszywka

Krwiodawstwo 2020

Jednym ze strażaków, który ma na swoim koncie 11 litrów oddanej krwi, i zawsze stara się być w gotowości do kolejnego pobrania jest Jarosław Ostafin.

Jak wszyscy wiedzą, krwi nie da się wyprodukować, jest darem człowieka, dla człowieka. Oddawanie krwi jest oddaniem części siebie drugiej osobie, którą można uratować. Robię to z ochotą i jestem pewien, że będę to robił dopóki tylko pozwoli mi na to zdrowie i siła. Gorąco zachęcam innych do tej jakże szczytnej akcji- podkreśla Jarosław Ostafin z OSP Trzebunia

Oprócz akcji krwiodawstwa , 8 osób z jednostki OSP Trzebunia, czeka na swojego bliźniaka genetycznego, dzięki rejestracji w bazie dawców szpiku kostnego.

Przypominamy, że oddział terenowy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, gdzie można oddać krew, znajduje się w budynku myślenickiego szpitala.

Kto może być dawcą krwi?

Zgłaszający się do oddania krwi ( 18 – 65 lat) powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL:

  • dowód osobisty,
  • legitymację studencką,
  • prawo jazdy,
  • paszport,
  • dawca wielokrotny – również legitymację Honorowego Dawcy Krwi.

Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi. 

Kandydat na dawcę krwi musi posiadać nr PESEL oraz powinien posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu, który umożliwi mu bez udziału osób trzecich samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza i wypełnienie go. Kandydat na dawcę nie może być po spożyciu alkoholu minimum 24 godziny przed oddaniem krwi. 

Oddawanie krwi jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym dla Dawcy z uwagi na stosowanie w trakcie pobierania krwi wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. O wszelkich wątpliwościach dotyczących swojego zdrowia należy powiadomić lekarza kwalifikującego do oddania krwi, a także oddać mu osobiście wypełniony Kwestionariusz dla Krwiodawcy zawierający pytania o przeszłość chorobową oraz prowadzony tryb życia kwalifikowanego kandydata. 

Osoby wykonujące takie zawody jak: pilot, maszynista, kierowca autobusu, operator dźwigu, oraz pracujące na wysokości, uprawiające wspinaczkę, głębokie nurkowanie mogą powrócić do tych zajęć nie wcześniej niż 12 godz. po oddaniu krwi.A po oddaniu krwi.

  • posiłek regeneracyjny
  • zwolnienie z pracy w dniu oddania krwi
  • legitymację Honorowego Dawcy Krwi
  • bezpłatne wyniki badań:
    • grupy krwi ( na życzenie Dawcy wynik w postaci karty identyfikacyjnej grupy krwi )
    • morfologii
    • na obecność markerów chorób zakaźnych przenoszonych drogą krwi, w tym wirusowego zapalenia wątroby B i C, wirusa HIV i kiły.

FOTO: OSP Trzebunia https://www.facebook.com/Ochotnicza-Stra%C5%BC-Po%C5%BCarna-w-Trzebuni-1676875419251794/?ref=br_rs

www.myslenice-itv.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułObajtek dla “Rzeczpospolitej”: z zadowoleniem przyjąłem decyzję o zawieszeniu projektu Ostrołęka C
Następny artykułNieudany wyjazd wodzisławskiej Zorzy