Jak wyjaśniła, obecnie jeśli ktoś jest objęty kwarantanną, należy mu się wynagrodzenie. Dodała, że uchwalona w poniedziałek przez Sejm ustawa ws. szczegółowych rozwiązań związanych z koronawirusem, w sytuacjach zagrożenia epidemiologicznego wprowadza m.in. możliwość ustalenia przez pracodawcę elastycznego czasu pracy oraz zlecenia pracy z domu.
Minister zapowiedziała, że po przyjęciu ustawy przez Senat i podpisaniu jej przez prezydenta, zostanie wydane rozporządzenie, które umożliwi uzyskanie zwolnienia lekarskiego na podstawie telefonicznej konsultacji z lekarzem.
– Z inicjatywy ministra zdrowia zastanawialiśmy się, w jaki sposób usprawnić, aby osoby, które czują się źle, mają gorączkę, niekoniecznie musiały iść do przychodni, ale poprzez telefoniczną wizytę mogły uzyskać zwolnienie. Przygotowujemy stosowne rozporządzenie, które umożliwi działanie w ten sposób lekarzom. Wydaliśmy także interpretację, zarówno ministerstwo zdrowia, ZUS i ministerstwo rodziny, aby pozwoliła w ten sposób również wydawać zwolnienia, jeśli będzie taka konieczność – mówiła M.Maląg.
Nie wykluczyła, że rozwiązanie to może być nadużywane. – Ale musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: co jest ważniejsze, czy zdrowie i bezpieczeństwo, czy jednak uważamy, że nasi obywatele są odpowiedzialni i nie będzie nadużyć, zresztą będzie o tym decydował lekarz – wskazywała.
BPO
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS