A A+ A++

Jednym z nowych rozwiązań wprowadzonych przez nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie jest nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę domowej przemocy. Nowelizacja ustawy została przyjęta przez rząd. Jej celem jest wprowadzenie do porządku prawnego kompleksowych rozwiązań dotyczących szybkiego izolowania osoby dotkniętej przemocą od osoby stosującej przemoc, w sytuacjach, gdy stwarza ona zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników.

Rząd przyjął projekt ustawy “antyprzemocowej”

Wprowadzenie odrębnego i szybkiego postępowania o nakazanie osobie stosującej przemoc domową opuszczenie mieszkania i zakazanie zbliżania się do niego – przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, który we wtorek przyjął rząd.

Resort sprawiedliwości, który przygotował te propozycje, podkreśla, że powstały one z konieczności poprawy sprawności i efektywności procedur służących przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Projekt – określany jako ustawa “antyprzemocowa” – był już zapowiadany w czerwcu ubiegłego roku.

Polecamy: Pomoc społeczna. Komentarz do ustawy

“Ta ustawa jest właśnie po to, żeby w tego rodzaju sytuacjach (przemocy w rodzinie – PAP) można było reagować według zupełnie odmiennej filozofii. To sprawca, ten, który jest powodem nieszczęścia całej rodziny, natychmiast w momencie wydania decyzji przez policję będzie musiał opuścić dom” – mówił minister Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej po przyjęciu przez rząd projektu.

Jak tłumaczyło MS, “celem projektowanej ustawy jest wprowadzenie do porządku prawnego kompleksowych rozwiązań dotyczących szybkiego izolowania osoby dotkniętej przemocą od osoby stosującej przemoc, w sytuacjach, gdy stwarza ona zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników”.

Wprawdzie już obecnie w polskim prawie obowiązują regulacje – np. w ramach ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie – umożliwiające odizolowanie osoby stosującej przemoc domową, jednak – jak wskazuje MS – jest to możliwe jedynie na drodze sądowej, co trwa wiele tygodni, a nawet miesięcy.

Zobacz również:

Dlatego projektowane rozwiązania zakładają przyznanie policji, a także Żandarmerii Wojskowej, nowego uprawnienia do wydania sprawcy przemocy nakazu natychmiastowego opuszczenia zajmowanego wspólnie z ofiarą mieszkania lub zakazu zbliżania się do mieszkania. Decyzja ta będzie natychmiast wykonalna, a nakaz będzie obowiązywał przez 14 dni. Jednak – zgodnie z nowym przepisem K.p.c. – sąd będzie mógł udzielić zabezpieczenia również przez przedłużenie obowiązywania nakazu lub zakazu wydanego przez policję.

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia podlegać będzie rozpoznaniu bezzwłocznie, nie później jednak niż w terminie trzech dni od dnia jego wpływu do sądu. “Dodatkowo, uznając, że zachodzi konieczność sprawdzania czy przedłużony nakaz lub zakaz nie są naruszane, projektodawca zobowiązał sąd do określenia w postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia jak często policja lub Żandarmeria Wojskowa mają dokonywać tego sprawdzenia” – dodaje resort.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWłochy: Ksiądz odprawił mszę mimo zakazu. Sprawa w prokuraturze
Następny artykułPomoc seniorom