A A+ A++

Podziel się na Facebooku

Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze

Program obchodów:

W 2020 roku przypada 75. rocznica zakończenia II wojny światowej, likwidacji podobozu Neu-Dachs i utworzenia Centralnego Obozu Pracy w Jaworznie. Na 22-23 stycznia 2020 roku przypada 75. rocznica zakończenia niemieckiej okupacji Jaworzna i wyzwolenia podobozu Neu-Dachs w Jaworznie, filii KL Auschwitz-Birkenau. Infrastrukturę po niemieckim obozie przejęły komunistyczne władze bezpieczeństwa, tworząc w lutym 1945 roku obóz pracy, który w kwietniu 1945 roku został podniesiony do rangi Centralnego Obozu Pracy. Organizatorami obchodów są: Muzeum Miasta Jaworzna oraz Instytut Pamięci Narodowej oddział w Katowicach.

W ramach obchodów rocznicowych zorganizowane będą:

Konferencja naukowa pt. Jaworzno i Górny Śląsk w 1945 roku. Perspektywa porównawcza, 6 marca 2020 roku, godzina 10.00, Centrum Kultury Teatr Sztuk w Jaworznie (ul. Mickiewicza 2).

Adrian Rams (Muzeum Miasta Jaworzna/IPN Katowice), To samo miejsce, nowi więźniowie, nowi strażnicy. Likwidacja obozu Neu-Dachs i utworzenie Centralnego Obozu Pracy w 1945 r.

Tomasz Karżewicz (Muzeum Miasta Jaworzna), Styczeń 1945 roku w Jaworznie.

dr Sebastian Rosenbaum (IPN Katowice), dr Bogusław Tracz (IPN Katowice), 1945 rok na Górnym Śląsku.

dr Dariusz Węgrzyn (IPN Katowice), Żywe reparacje. Wywózki Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku.

Prezentacja spektaklu teatralnego pt. Upalny dzień Janusza Wasylkowskiego, 6 marca 2020 roku, godzina 12.00, Centrum Kultury Teatr Sztuk w Jaworznie (ul. Mickiewicza 2)

Spektakl teatralny pt. Upalny dzień Janusza Wasylkowskiego w reżyserii Dominka Sochy.

Początek wojny. Upalny dzień. Polak wzięty do niewoli i niemiecki oficer siadają pod drzewem i zaczynają rozmowę. Jak ona się zakończy? Czy w takich warunkach możliwa jest przyjaźń? Spektakl Janusza Wasylkowskiego – Lwowiaka, poety i dramaturga zachęca widza do refleksji nad bezsensem wojny i nieodwracalnych konsekwencji wynikających z działań wojennych – unicestwiania rodzin, relacji, społeczności, aż wreszcie utraty ludzkiego życia. Janusz Wasylkowski to wybitny działacz społeczny oddany popularyzacji Kresów Wschodnich, autor kilkunastu sztuk teatralnych i adaptacji telewizyjnych.

Wystawa czasowa pt. KL Auschwitz w plakacie polskim. Autor scenariusza i kurator wystawy – Paweł Warchoł. Wernisaż wystawy: 6 marca 2020 roku, godzina 18.00, Muzeum Miasta Jaworzna (ul. Pocztowa 5). Prezentacja wystawy do 28 marca 2020 roku.

Wystawa KL Auschwitz w plakacie polskim jest próbą chronologicznej systematyzacji zjawiska artystycznego w obszarze tematycznym dotyczącym historii KL Auschwitz-Birkenau w plakacie polskim od 1947 roku po współczesność. Narracja zbudowana jest chronologicznie, oprócz zjawisk artystycznych odnotowuje w sposób skrótowy tło społeczno-polityczne oraz historyczne zmiany zachodzące w tym okresie. Wybór dzieł przedstawionych na wystawie, determinujący jej kształt jest wynikiem kwerendy w wielu bibliotekach, zbiorach muzealnych i prywatnych kolekcjonerów, a przede wszystkim w prywatnym archiwum autora i dostępności plakatów w ich pozyskaniu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 30 plakatów z kolekcji Dydo Poster Gallery.

IPRA

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMałe gry, w które można grać dziesiątki godzin – perły do 200 MB
Następny artykułPetroChina przełoży dostawy LNG na późniejsze terminy