3 marca br. o godz. 16.30 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Grajewo, ul. Strażacka 6a odbyło się spotkanie mieszkańców z pracownikami Polskiej Spółki Gazowniczej, którzy przedstawili informacje o zrealizowanych inwestycjach i planowanym rozwoju sieci gazowej w Grajewie.
– Zachęcamy wszystkich mieszkańców, którzy są zainteresowani przyłączeniem do sieci gazowej, aby składali wnioski. Podkreślamy, iż złożenie wniosku nie pociąga za sobą żadnych skutków finansowych i nie jest jednoznaczne z koniecznością podpisania umowy na przyłączenie do sieci gazowej. Złożenie wniosków ma umożliwić budowę samej sieci przesyłowej – tłumaczył Dariusz Latarowski, Burmistrz Miasta Grajewo.
Przyłączenie obiektu do sieci gazowej odbywa się na wniosek Klienta. W PSG obowiązują jednolite zasady przyłączania do sieci gazowej, których etapy zapoczątkowane przyjęciem odpowiedniego wniosku są następujące:
- wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej;
- warunki przyłączenia do sieci gazowej;
- wniosek o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej;
- umowa o przyłączenie do sieci gazowej;
- realizacja Umowy o przyłączenie do sieci gazowej;
- umowa kompleksowa dostarczania paliwa gazowego.
Warunki przyłączenia do sieci gazowej informują m.in. o: miejscu przyłączenia urządzeń, instalacji lub sieci oraz ich parametrach technicznych, parametrach technicznych przyłącza do sieci dystrybucyjnej, minimalnym i maksymalnym ciśnieniu dostarczania i odbioru paliwa gazowego, wymaganiach dotyczących układu pomiarowego oraz miejscu jego zainstalowania, mocy przyłączeniowej, miejscu rozgraniczenia własności systemu dystrybucyjnego PSG i instalacji, urządzeń lub sieci podmiotu przyłączanego.
Do budowy instalacji gazowej i zamontowania odbiorników paliwa gazowego niezbędne jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę instalacji gazowej. Wykonanie instalacji gazowej może się rozpocząć po otrzymaniu prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę i trwać jednocześnie z procesem realizacji przyłączenia do sieci gazowej.
Umowa o przyłączenie do sieci gazowej określa m.in.: prawa i obowiązki stron, w tym termin zawarcia umowy, moc przyłączeniową, odpowiedzialność stron za niedotrzymanie warunków umowy o przyłączenie, termin realizacji przyłączenia, wysokość opłaty za przyłączenie, miejsce rozgraniczenia własności sieci dystrybucyjnej i instalacji podmiotu przyłączanego, zakres robót niezbędnych przy realizacji przyłączenia, wymagania techniczne dotyczące lokalizacji układu pomiarowego i jego parametrów, warunki udostępnienia nieruchomości należącej do podmiotu przyłączanego w celu budowy lub rozbudowy sieci niezbędnej do realizacji przyłączenia.
Po zawarciu umowy klient przygotowuje miejsce do zamontowania kurka głównego lub punktu gazowego (zgodnie z wydanymi warunkami przyłączenia do sieci gazowej i projektem instalacji gazowej) oraz realizuje budowę instalacji gazowej (od miejsca rozgraniczenia własności systemu dystrybucyjnego) łącznie z zamontowaniem odbiorników paliwa gazowego.
Wykonana instalacja gazowa powinna być zgodna z: zatwierdzonym projektem budowlanym instalacji gazowej, opinią kominiarską (o ile jest wymagana), wydanymi warunkami przyłączenia do sieci gazowej, zgodą właściciela nieruchomości, decyzją o pozwoleniu na budowę instalacji gazowej.
Każdy Klient ubiegający się o przyłączenie do sieci gazowej PSG zobowiązany jest do uiszczenia opłaty przyłączeniowej (2 356,31 zł brutto). Dodatkowo klient ponosi koszty zaprojektowania i wybudowania wewnętrznej instalacji gazowej. Warunki przyłączenia do sieci gazowej wydawane są bezpłatnie.
Pamiętajmy PSG nie jest sprzedawcą paliwa gazowego, jest jego dystrybutorem.
W sprawach związanych z procedowaniem złożonych wniosków o przyłączenie do sieci gazowej mieszkańcy mogą się kontaktować z Działem Obsługi Klienta:
Magdalena Butkiewicz tel. 85 675 68 24, e-mail: [email protected]
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS