A A+ A++

Inicjatorem spotkania, poświęconego założeniom Europejskiego Zielonego Ładu w kontekście bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski, był europoseł PiS Grzegorz Tobiszowski, który podczas konferencji podkreślał, że konieczność ochrony klimatu nie budzi dziś niczyich zastrzeżeń, jednak polityka w tym zakresie nie może zachwiać bezpieczeństwem energetycznym.

“Rozwój odnawialnych źródeł energii musi odbywać się z poszanowaniem paliw tradycyjnych, kopalnych (…). Możliwa jest symbioza OZE i wykorzystywanego z udziałem najnowocześniejszych technologii węgla” – przekonywał Tobiszowski, oceniając, iż Polska, która w swoim miksie energetycznym chce łączyć węgiel, gaz, OZE i energię atomową, powinna silnie akcentować to w dyskusji na forum europejskim.

Sygnatariusze Rezolucji Śląskiej potwierdzili w niej konieczność przeprowadzenia transformacji energetycznej oraz realizacji unijnych celów klimatycznych, wskazując jednocześnie, iż należy przy tym pamiętać o suwerenności państw członkowskich w kwestii kształtowania miksu energetycznego. Zaakcentowali też wagę tworzenia rozwiązań służących gospodarce o obiegu zamkniętym, uznając ją za kluczowy element działań realizowanych w trosce o klimat

W rezolucji wskazano, że należy zintensyfikować prace nad nowymi technologiami w energetyce, przewidując zwiększenie nakładów w Europie na podniesienie efektywności odnawialnych źródeł energii. Jednocześnie – jak napisano – potrzebne są prace nad technologią utylizacji – po okresie użytkowania – materiałów, z których wykonywane są farmy wiatrowe i fotowoltaiczne.

“Należy rozwijać technologie w energetyce, dzięki którym sprawniej i efektywniej oraz przy zachowaniu wysokich standardów ochrony środowiska będą wykorzystywane surowce tradycyjne – kopalne” – czytamy w dokumencie, pod którym, obok licznych posłów i samorządowców, podpisali się także obecni na konferencji pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.

Dokument podpisał też marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski, który dziękował europarlamentarzystom i przedstawicielom rządu za dobrą współpracę. Jej efektem – jak mówił – ma być wypracowanie takiego modelu transformacji energetycznej woj. śląskiego, który “nie będzie nikogo wykluczał” oraz powodował negatywnych skutków dla zlokalizowanego w regionie przemysłu, miejsc pracy oraz mieszkańców.

“Należy dokładać wszelkich starań, by prowadzone działania zapewniły przyszłym pokoleniom zamieszkującym kontynent europejski możliwość rozwoju w oparciu o najlepsze i najbardziej efektywne wykorzystanie dostępnych technologii energetycznych” – podsumowali autorzy rezolucji, adresowanej przede wszystkim do europarlamentarzystów.

Uczestnicy środowej konferencji wysłuchali m.in. nagranego wystąpienia europosłanki Beaty Szydło, która potwierdziła, że sprawy klimatu i energetyki to obecnie bodaj najbardziej dyskutowane kwestie na forum unijnym. Była premier przypomniała, że w UE trwają prace nad rozwiązaniami, które mają dostosować ambitne unijne cele klimatyczne do możliwości zapewnienia rozwoju i konkurencyjności Unii.

“Polityka polskiego rządu służy temu, by uchronić Polskę od zagrożeń związanych z zachwianiem bezpieczeństwa równowagi energetycznej. Trzeba zwracać uwagę na równowagę oraz zabezpieczyć interesy poszczególnych państw członkowskich” – powiedziała Szydło, wskazując, iż dla zachowania bezpieczeństwa Polsce potrzebny jest zróżnicowany miks energetyczny, w którym jest miejsce zarówno na węgiel i gaz, jak i odnawialne źródła energii oraz energetykę atomową.

PAP - mini

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy dyrektor Zakładu Karnego w Przytułach Starych
Następny artykułTurnieje V edycji Cresovia Cup zakończone. Jako ostatnie zagrały skrzaty