A A+ A++

Już chyba nikt nie twierdzi, że domy energooszczędne to chwilowa moda, a coraz częstszy wybór wśród osób, które dbają o środowisko i własny budżet. Po czym poznać, że dom jest naprawdę energooszczędny? I czym właściwie się on charakteryzuje?

Podziel się

Niższe kwoty na rachunkach dzięki sprytnych rozwiązaniach w projektach domów (Materiały prasowe)

ycipk-4km2o2

Na straży domowego budżetu: czym jest dom energooszczędny?

Ogólnie rzecz ujmując, dom energooszczędny to taki, którego zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania jest ok. połowę mniejsze niż w standardowych budynkach mieszkalnych. Przyjmuje się, że 4 osobowa rodzina, mieszkająca w domu jednorodzinnym, może zużywać ok. 120-160 kWh/m²/rok, podczas gdy w domach energooszczędnych ta wartość spada poniżej 70 kWh/m²/rok.

ycipk-4km2o2

Jak wyglądają projekty domów energooszczędnych?

Dom energooszczędny ma zwartą bryłę, najczęściej w rzucie prostokątnym. Jego ściany powinny być bez załamań, a dach – jedno – lub dwuspadowy. W projektach domów energooszczędnych ogranicza się również liczbę balkonów, bo często powstają w nich mostki cieplne, które powodują duże straty ciepła.

Na energooszczędność domu ogromny wpływ ma również ocieplenie budynku. Ściany zewnętrzne powinny być pokryte warstwą izolacyjną o grubości powyżej 20 cm, a podłoga na gruncie warstwą 15 cm. Z kolei dach – 30 cm wełną mineralną. Jest to istotny podpunkt, gdyż szacuje się, że nawet 30% ciepła ucieka przez dach. Jako że ciepło ucieka również przez okna, w domach energooszczędnych sięga się po najwyższej jakości okna, które mają niski współczynnik przenikania ciepła U ( najlepiej o wartości ok.0,8 W/(m2·K)). Najczęściej wykonane są one z PCV lub drewna. W takich domach występuje również często wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Materiały prasowe

Podziel się

ycipk-4km2o2

Kompas w dłoń!

Dla przyszłych domowników istotne jest również ustawienie budynku względem stron świata. Zgodnie z tą zasadą od strony południowej umieszcza się pokój dzienny i sypialnie, a od północnej garaż, pomieszczenia gospodarcze, a czasami nawet kuchnie. W domu energooszczędnym ważne jest maksymalne wykorzystanie światła słonecznego, dlatego tak często w projektach widoczne są ogromne przeszklenia, które zapraszają promienie słońca do wnętrz

Ogrzewanie w domu energooszczędnym

Poniżej lista przykładowo stosowanych rozwiązań:

  • Kotły gazowe – są łatwe w obsłudze i dość tanie, nie wymagają również wiele miejsca. Ich ograniczeniem jest dostęp do sieci gazowej na danym terenie.
  • Pompy ciepła np. z ogrzewaniem podłogowym – jest to ekologiczne rozwiązanie, które przypadnie do gustu zwłaszcza alergikom, gdyż w tym typie ogrzewania powietrze nie ulega przesuszeniu i nie unoszą się w powietrzu drobinki kurzu i pyłu.
  • Piece akumulacyjne to system w ramach ogrzewania elektrycznego. Grzejniki w drugiej taryfie na prąd gromadzą ciepło, by potem ogrzewać wnętrza przez resztę doby.

ycipk-4km2o2

Możliwości jest o wiele więcej, które dobierane są bezpośrednio do konkretnego projektu domu.

Materiały prasowe

Podziel się

3 powody, dla których warto wybrać dom energooszczędny?

A na koniec przygotowaliśmy 3 powody, dla których warto rozważyć zakup domu energooszczędnego.

  1. Oszczędność na kosztach ogrzewania.
  2. Pozytywny wpływ dla środowiska naturalnego.
  3. Komfort cieplny w poszczególnych wnętrzach.

ycipk-4km2o2

Więcej gotowych projektów znajdziesz na www.extradom.pl.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOd nowego roku będzie osiem nowych połączeń autobusowych
Następny artykułWielkie media potwierdzają stosowanie geoinżynierii