A A+ A++

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto państwowe upamiętniające członków antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia polskiego, corocznie obchodzone jest 1 marca. Święto polskich patriotów, którzy mieli zostać przeklęci i zapomniani, a mimo to pamięć o nich jest wciąż żywa.

Miasto Końskie również włączyło się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W poniedziałek, 2 marca 2020 r. przed budynkiem byłego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, mieszczącym się przy ulicy 1 Maja w Końskich, zebrali się przedstawiciele kombatantów, władz samorządowych i placówek oświatowych z terenu Miasta i Gminy Końskie.

Wszystkich przybyłych powitał Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński „Dzisiaj znajdujemy się w miejscu szczególnym. W miejscu, w którym w latach 1945-1965 znajdował się Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Miejsce kaźni i tortur. Miejsce, w którym pozostały na zawsze ofiary terroru stalinowskiego […] Chciałbym bardzo serdecznie powitać młodzież z koneckich szkół. Dla nich nie tylko to dzisiejsze spotkanie, ale również ta forma przekazu na przestrzeni tych kilku dni może być ważną, potrzebną i na trwałe zapisaną w pamięci lekcją historii. To oni powinni kultywować pamięć o tym święcie, o Żołnierzach Wyklętych”.

Podczas uroczystości głos zabrał Robert Krakowiak nauczyciel historii z Zespołu Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli, który w bardzo przystępny i ciekawy sposób przedstawił krótki rys historyczny o Żołnierzach Wyklętych. Na zakończenie minutą ciszy uczczono pamięć poległych żołnierzy oraz złożono okolicznościowe wieńce i zapalono znicze pod pamiątkową tablicą.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPierwszoligowy Raków? Odległa przeszłość!
Następny artykułKoronawirus – sonda, przypadek z Cybinki oraz film instruktażowy