A A+ A++
Na początek tygodnia – dostarczamy Państwu fragmenty artykułów związanych z terenem powiatu ząbkowickiego, jakie ukazały się w minionych kilku dniach w gazetach i portalach internetowych. Do lokalnej subiektywnej „prasówki” dodajemy interesujące artykuły o tematyce samorządowej z mediów regionalnych lub ogólnopolskich.
TVP Info (26.02.2020) podała wiadomość o bulwersującym wyroku sądowym w sprawie, która trzy lata temu wstrząsnęła ząbkowiczanami.

Kara 25 lat więzienia dla Kamila M., który zadał swojej 18-letniej dziewczynie 118 ciosów nożem jest ostateczna – orzekł w środę Sąd Najwyższy. Oddalił tym samym kasację ministra sprawiedliwości, według którego czyn ten zasługuje na dożywocie. Zdaniem Sądu Najwyższego kara 25 lat więzienia wobec Kamila M. nie jest karą niewspółmiernie łagodną. Sąd podkreślił przy tym, że samodzielne zgłoszenie się skazanego do organów ścigania po popełnieniu zbrodni i przyznanie się do winy powinno zostać uwzględnione jako okoliczności przemawiające na korzyść skazanego. Do zbrodni doszło w styczniu 2017 r w Ząbkowicach Śląskich na Dolnym Śląsku. Obecnie 22-letni Kamil M. zamordował ze szczególnym okrucieństwem swoją byłą dziewczynę, która wówczas miała 18 lat. Mężczyzna zadał jej 118 ciosów nożem. W pierwszej instancji Sąd Okręgowy w Świdnicy skazał Kamila M. na dożywocie i orzekł, że o warunkowe zwolnienie będzie on mógł ubiegać się po odbyciu 40 lat więzienia. Wyrok ten złagodził w styczniu 2019 r. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Wymierzył on mężczyźnie karę 25 lat więzienia, przy czym zastrzegł, że będzie on mógł ubiegać się o warunkowe zwolnienie po 20 latach odbywania kary. Minister sprawiedliwości – Prokurator Generalny wniósł kasację od wyroku sądu apelacyjnego. Jego zdaniem kara 25 lat więzienia jest rażąco, niewspółmiernie łagodna i w konsekwencji popełniona zbrodnia zasługuje na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Minister wniósł o uchylenie wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania przez wrocławski sąd. Sąd Najwyższy w środę oddalił tę kasację. Według SN ocena sądu apelacyjnego nie doprowadziła do rażącej niewspółmierności kary. Jak podkreślił sąd, element wychowawczy kary musi być w tym przypadku uwzględniony. Zdaniem Sądu Najwyższego w tym przypadku nie występuje okoliczność demoralizacji skazanego. „Nie można powiedzieć, żeby kara orzeczona przez sąd odwoławczy była karą niewspółmiernie łagodną” – zaznaczył sąd.

Doba (27.02.2020) przekazała stanowisko ministra sprawiedliwości – prokuratora generalnego wobec orzeczenia sądowego, o jakim mowa wyżej.

Minister Sprawiedliwości i jednocześnie Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skomentował oddalenie przez Sąd Najwyższy kasacji wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, który zmniejszył karę więzienia dla Kamila M. z dożywocia na 25 lat. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ze smutkiem przyjął oddalenie kasacji w sprawie dożywocia dla Kamila M., który z niezwykłym okrucieństwem zamordował młodą kobietę, zadając jej 118 ciosów nożem. Pobłażliwe traktowanie brutalnych zabójców, usprawiedliwianie ich okrucieństwa jest niedobrą praktyką krzywdzącą ludzi, zwłaszcza pogrążone w bólu rodziny pokrzywdzonych. Jako minister sprawiedliwości od lat walczę o podmiotowe traktowanie ofiar przestępstw i ich rodzin. Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało projekt kodeksu karnego zaostrzający kary za brutalne zbrodnie, w tym karę bezwzględnego dożywocia. Został on uchwalony przez parlament. Trybunał Konstytucyjny przed jego podpisaniem przez prezydenta miał zbadać tryb uchwalenia ustawy w Sejmie, póki co jeszcze to nie nastąpiło. Jeśli będą obowiązywały przepisy zmienionego Kodeksu Karnego, to kary orzekane za tak brutalne zbrodnie będą na pewno surowsze.

Express Miejski (28.02.2020) przekazuje informacje w sprawie nowego projektu inwestycyjnego, jaki zamierza podjąć samorząd Ziębic.

Gmina Ziębice kontynuuje prace przygotowawcze zmierzające do rozpoczęcia budowy hali sportowo-widowiskowej. 28 lutego Rada Powiatu Ząbkowickiego przekazała w formie darowizny na rzecz Gminy Ziębice 23 ary z działki nr 249/11 przy ul. Wojska Polskiego na potrzeby przygotowywanej inwestycji. Dzień wcześniej Rada Miejska Ziębic podjęła ważną decyzję, zabezpieczając w Wieloletniej Prognozie Finansowej kwotę 10 mln zł na lata 2022 – 2023 na budowę obiektu. Z informacji przekazanych przez gminę wynika również, że firma Tauron pozytywnie uzgodniła przebudowę i skablowanie linii średniego napięcia, która przechodzi przez działki zlokalizowane między ul. Wojska Polskiego a Spacerową. To kolejne ważne uzgodnienie – po tym uzyskanym od konserwatora zabytków na lokalizację obiektu i dopuszczenie płaskiego dachu w strefie ochrony konserwatorskiej. Przed gminą kolejny krok – procedura scalenia działek, a następnie przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej hali i projektu zagospodarowania terenu, przy którym zapewnione zostaną m.in. dostępne i otwarte dla mieszkańców osiedla miejsca parkingowe. Przyszły rok to procedura uzyskania pozwolenia na budowę i poszukiwanie dofinansowania zewnętrznego na inwestycję.

Przegląd Powiatowy (28.02.2020) pisze rozpoczęciu budowy nowego elementu infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w Złotym Stoku.

Dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym, 3 lutego rozpoczęła się budowa ścieżki rowerowej na obszarze gminy Złoty Stok z centrum miasta – od Mennicy, przez ulicę Staszica i Złotą do wapienników. Inwestycja pn. „Rowerem przez Pogranicze Kłodzkie” realizowana jest w ramach projektu z dofinansowaniem z budżetu Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska. Partnerem wiodącym jest Město Česká Skalice, a partnerami projektu są Obec Žďárky, Gmina Złoty Stok i Gmina Bardo.

DKL 24 (25.02.2020) odnotowuje sprzeczne opinie dotyczącego posadowionej w Złotym Stoku instalacji telekomunikacyjnej.

W miasteczku pojawił się maszt telefonii mobilnej. Jeden z operatorów, dążąc do poprawy sygnału w tzw. miejscach niszowych, zdecydował się na tę inwestycję. Uzyskał na to zgodę Starosty Ząbkowickiego, którą podtrzymał Wojewoda Dolnośląski po skierowanej od niego skardze. Maszt już stoi opodal drogi krajowej, jednak dalej toczy się spór o niego. Niezadowolenie wyraża grupa mieszkańców, do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu skargę wniosła gmina, która wcześniej – podobnie jak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu – miała zastrzeżenia do lokalizacji stacji bazowej.

Gazeta Ząbkowicka (19.02.2020) pisze o nowej ofercie świadczeń zdrowotnych w Ząbkowicach Śląskich.

Bonifraterskie Centrum Zdrowia w połowie 2017 r. stworzyło hospicjum domowe, a rok później zakres usług został rozszerzony o rehabilitację domową. Na przełomie 2018 i 2019 r. uruchomiony został Dzienny Oddział Rehabilitacji w Stoszowicach, który w lipcu 2019 r. został przeniesiony do budynków Braci Bonifratrów w Ząbkowicach. Tu pacjenci mogą korzystać z szerokiej palety zabiegów wykonywanych w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia lub komercyjnie. Byłeś w szpitalu w ciągu ostatniego roku? Potrzebujesz pomocy w powrocie do zdrowia? Od kwietnia będziesz mógł skorzystać z darmowego Dziennego Domu Opieki Medycznej w Ząbkowicach Śląskich. Rekrutacja już rozpoczęta. Dom będzie funkcjonował przy ul. 1 Maja 9, w budynku Konwentu Bonifratrów, w którym niegdyś mieścił się szpital. Skorzystać z jego usług będą mogli mieszkańcy powiatu ząbkowickiego, w szczególności osoby powyżej 65 roku życia, których stan zdrowia nie pozwala na pozostawanie wyłącznie pod opieką rodziny i lekarza rodzinnego i pielęgniarskiego, a jednocześnie nie wymagają całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego. Oferta DDOM skierowana jest do osób niesamodzielnych, potrzebujących wsparcia, dodatkowej opieki i pomocy w powrocie do zdrowia po przebytej w ciągu ostatnich 12 miesięcy hospitalizacji. Czas pobytu w DDOM zostanie ustalony przez zespół terapeutyczny indywidualnie dla każdego pacjenta i będzie trwał od 30 do 120 dni roboczych. Ośrodek będzie funkcjonował przez cały rok, we wszystkie dni robocze, przez co najmniej 8 godzin dziennie. Wstępna rekrutacja już trwa – decyduje stan zdrowia pacjenta oraz kolejność zgłoszeń. To pierwszy taki dom w powiecie ząbkowickim. Pod koniec kwietnia 2019 r. Bonifraterskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. podpisało umowę o dofinansowanie projektu utworzenia dziennego domu opieki medycznej w Ząbkowicach w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014 – 2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Miasto 2077 (24.02.2020) pokazuje bardzo nietypowy i opracowany w Polsce sposób pozyskiwania energii ze źródeł niekonwencjonalnych – czy do zastosowania w naszych domostwach?

Od lat naukowcy, inżynierowie, wynalazcy i startuperzy pracują nad alternatywnymi modelami turbin wiatrowych. Takich bez śmigła i takich, które można wykorzystywać w domowym otoczeniu. Próbują też Polacy. Kiedyś spore nadzieje wiązano z AirEnergy 3D, przenośną turbiną drukowaną przez producenta drukarek Omni3D, a teraz pojawił się kolejny intrygujący projekt wiatrowych prądnic, które mogą pełnić np. funkcję ogrodzenia. To projekt trójki innowatorów Rafała Juszko, Arkadiusza Zemlaka i Tomasza Gruszki, którzy swoim panelem wiatrowym (urządzenie nie ma jeszcze żadnej fantazyjnej nazwy) wygrali konkursu Warm Up Your Business organizowany przez opolski Park Naukowo-Technologiczny i Energetykę Cieplną Opolszczyzny (ECO), kontrolowaną do spółki przez miasto i niemiecki E.ON. Zasada jest prosta. Na prostokątnej ramie o dowolnych wymiarach montowane są pionowe turbiny wiatrowe (rodzaj wirnika), które bezgłośnie obracają się nawet przy umiarkowanym wietrze – klasyczne turbiny rozpędzają się przy podmuchu o prędkości od 5 do 10 m/s, podczas gdy tu mówimy o 1 m/s. Wygląda to trochę jak buddyjskie młynki modlitewne, ale działa jak klasyczna elektrownia wiatrowa. Prądnica, będąca elementem konstrukcji, generuje energię elektryczną, która zaspokaja potrzeby energetyczne budynku. Mowa o budynku, bo panel jest tak zaprojektowany, aby użyć go np. zamiast klasycznego płotu. Osłania jak klasyczny parkan – także przed wiatrem – a do tego dostarcza prąd, który będzie magazynowany tak samo jak w przypadku paneli słonecznych montowanych na dachu (ew. nadwyżka zostanie oddana do sieci). Po tym jak powstał działający prototyp, czas na ubranie wynalazku w ramy przedsiębiorstwa. Trójka pomysłodawców założyła już startup i dostała wsparcie – także finansowe – organizatorów konkursu Warm Up Your Business.

Gdyby w lokalnych mediach został pominięty jakiś ważny temat – prosimy o kontakt z nami – poprzez E-MAIL: [email protected] – zajmiemy się sprawą, o której do nas napiszesz.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSEGREGUJEMY ŚMIECI PO NOWEMU!
Następny artykułPowszechny Spis Rolny 2020