A A+ A++
fot. ZielonaNews.pl

8 procent – o tyle może wzrosnąć nasze świadczenie, jeśli z przejściem na emeryturę wstrzymamy się co najmniej rok. – Coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę i mimo przysługującego im świadczenia decyduje się pozostać w pracy. Emerytura bowiem to nie obowiązek, a przywilej – informuje Agata Muchowska, rzeczniczka lubuskiego ZUS.

Emeryci przedłużają karierę zawodową

W naszym województwie na przedłużenie kariery zawodowej zdecydowało się ponad 20 tys. osób, czyli niemal 15 proc. wszystkich emerytów. – Dzięki temu ich przyszłe świadczenie może być nawet o kilkaset złotych większe. Wynika to z prostego rachunku. Kwotę zwaloryzowanych składek i kapitału początkowego należy podzielić przez średnie dalsze trwanie życia. Odroczenie momentu przejścia na emeryturę oznacza po pierwsze, że więcej składek zostanie wpłaconych do systemu. Po drugie, zgromadzony kapitał emerytalny będzie podlegał dodatkowym waloryzacjom. Po trzecie, zmniejszy się liczba miesięcy określających średnie dalsze trwanie życia – informuje A. Muchowska.

Zmienia się tendencja

ZUS przeanalizował, jakie decyzję w kwestii przechodzenia na emeryturę na przestrzeni lat podejmowali Polacy. W 2015 r. 82,9 proc. osób zdecydowało się na emeryturę natychmiast po osiągnięciu wieku emerytalnego, 11,4 proc. w ciągu roku (1–11 miesięcy), zaś 5,7 proc. po ponad roku od nabycia uprawnień. W 2017 r. pogłębił się efekt natychmiastowego przechodzenia na emeryturę. Aż 88,3 proc. osób przeszło wtedy na emeryturę natychmiast, 7,7 proc. w ciągu roku, zaś 4,0 proc. co najmniej rok po nabyciu uprawnień. – W 2018 i 2019 r. tendencja się zmieniła. W 2018 r. jedynie 57 proc. osób przeszło na emeryturę natychmiast, 36,3 proc. w ciągu roku (1–11 miesięcy), zaś 5,7 proc. opóźniło przejście na emeryturę o rok lub dłużej od nabycia uprawnień. Natomiast w ubiegłym roku 60,4 proc. osób przeszło na emeryturę natychmiast, 24,9 proc. w ciągu roku, zaś 14,7 proc. co najmniej rok po nabyciu uprawnień – wyjaśnia A. Muchowska.

Dłużej pracują kobiety

Częściej na ten krok decydowały się kobiety. Kluczowy wpływ na przedłużenie kariery zawodowej ma działanie ZUS na rzecz podnoszenia świadomości klientów, chociażby poprzez wprowadzenie doradców emerytalnych, którzy podpowiedzą kiedy najlepiej przejść na emeryturę, wyjaśnią zasady przyznawania świadczenia, wytłumaczą od czego zależy jej wysokość oraz obliczą jej hipotetyczną wysokość przy pomocy specjalnego kalkulatora.
W naszym województwie najwięcej emerytów pracuje w handlu (16 proc.), opiece zdrowotnej (12 proc.) i przetwórstwie (11 proc.).

Źródło: materiały prasowe ZUS

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułARiMR dofinansuje inwestycje chroniące przed ASF lub powodzią
Następny artykułTydzień endometriozy: nie w marcu, lecz w maju…