Od 25 października br. podatnicy CIT, którzy osiągają tylko dochód zwolniony z podatku i nie zatrudniają żadnych pracowników ani zleceniobiorców, będą z powrotem mogli składać roczne zeznania w postaci papierowej, a nie elektronicznej.
Wynika to z ustawy z 11 września 2019 r. uchylającej przepisy o specjalnym podatku węglowodorowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Czeka ona już tylko na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw.
Zyskają jeszcze w tym roku
Zmiana zasad składania rocznych zeznań (art. 27a ustawy o CIT) to dobra wiadomość m.in. dla ok. 130 tys. podatników CIT, którym kilka miesięcy temu minister finansów przesunął do 31 października br. czas na złożenie deklaracji CIT-8 (rozporządzeniem z 21 marca 2019 r., Dz.U. poz. 549). Zasadniczo bowiem CIT-8 trzeba złożyć do końca trzeciego miesiąca następnego roku podatkowego.
zobacz także:
Odroczenie dotyczyło podatników, którzy łącznie spełniają następujące warunki:
- mają dochody zwolnione z podatku dochodowego,
- nie byli zobowiązani do sporządzenia deklaracji lub informacji związanych z dochodowym od osób fizycznych,
- mieli rok podatkowy, który rozpoczął się po 31 grudnia 2017 r. i zakończy się przed 1 lipca 2019 r.
Chodzi tu zarówno o podatników z przesuniętym okresem rozliczeniowym, jak i tych, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym (2018 r.).
Jeżeli więc podatnicy ci nie złożyli jeszcze rocznego zeznania w formie elektronicznej, to od 25 października będą mogli je przesłać do urzędu skarbowego w formie papierowej.
Będzie to dotyczyć tylko podatników CIT, którzy nie pełnią funkcji płatnika PIT i osiągają wyłącznie dochody wolne od podatku (art. 17 ust. 1 ustawy o CIT).
zobacz także:
Ustawodawca przewidział też przepis przejściowy, z którego jasno wynika, że nowe zasady stosuje się do zeznań składanych od 25 października br. (art. 9 nowelizacji).
Najpierw było utrudnienie
Problem ze składaniem CIT-8 powstał z początkiem roku, bo 1 stycznia 2019 r. wprowadzono zasadę, … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS