Polacy od kilku tygodni masowo wykupują maseczki higieniczne. W wielu aptekach i hurtowniach maseczek ochronnych już nie ma od jakiegoś czasu. Czy maseczki chronią przed koronawirusem?
„Produkt niedostępny”, „Brak towaru”, „Brak w magazynie” – to informacje, które wyświetlają się na stronach internetowych hurtowni medycznych po wpisaniu hasła „maseczki ochronne”, „maski chirurgiczne” czy „maski antywirusowe”.
Większość farmaceutów informuje, że nie mają już maseczek w swoim asortymencie lub zostały ostatnie sztuki. Nie wiadomo też, kiedy następne maski pojawią się w aptekach, ponieważ brakuje ich również w hurtowniach medycznych.
Maseczka na koronawirusa: czy chroni przed zachorowaniem? Kto powinien nosić?
Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-Cov-2. Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości).
Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.
Sprzęt ochrony układu oddechowego powinien być oznakowany znakiem CE, który potwierdza, że został prawidłowo zaprojektowany i skonstruowany, wykonany z właściwych materiałów.
Ochrona przed koronawirusem: częste mycie rąk wodą i mydłem jest konieczne
Według instrukcji zamieszczonych na stronie internetowej WHO, higiena stanowi jeden z najistotniejszych warunków zapobiegania zakażeniu koronawirusem. Mycie rąk mydłem i wodą lub za pomocą żelu antybakteryjnego na bazie alkoholu eliminuje wirusa, który znajduje się na dłoniach.
Jak skutecznie myć ręce
Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.
Zachowaj bezpieczną odległość
Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS