Pierwsze informacje, jakie dotarły do wielkopolskich mediów, mówiły o pacjentce przyjętej na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Krotoszynie z objawami koronawirusa. Kobieta w pierwszej połowie lutego przebywała we Włoszech, a na oddział trafiła z gorączką i dusznościami. Informacja została przekazana do Powiatowej Stacji Epidemiologicznej oraz do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
Oficjalne oświadczenie w tej sprawie wydała krotoszyńska placówka zapewniając, że wprowadzony został reżim sanitarny, a szpital jest w stałym kontakcie z najbliższymi Oddziałami Zakaźnymi. – Personel ma na sobie maseczki, pacjentka została odizolowana. Sytuacja jest dynamiczna i rozwojowa. Jesteśmy w stałym kontakcie z jednym ze szpitali zakaźnych i będziemy analizować sytuację i podejmować decyzje zgodnie z ich propozycjami – poinformował Sławomir Pałasz, rzecznik prasowy Szpitala w Krotoszynie.
WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Krotoszyn. Podejrzenie koronawirusa w szpitalu?
Do sytuacji odniósł się także Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, który o sytuacji jest informowany na bieżąco. – Chciałbym uspokoić, że przypadek, o którym mówimy, nie został zakwalifikowany jako podejrzenie koronawirusa. Ta pacjentka jest konsultowana. Nie ma tu podstaw, żebyśmy mogli mówić o jakimś dużym zagrożeniu – powiedział Tomasz Stube, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
Swoje wskazówki przekazuje także Główny Inspektorat Sanitarny:
W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.
Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:
1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:
-
bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
-
lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).
a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.
b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:
-
bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
-
lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2,
to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.
Na chwilę obecną nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.
Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą
z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.
Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej.
Fot. GIS
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS