Od 28 lutego wojska sprzymierzone w ramach ćwiczeń będą wjeżdżać do Polski od strony zachodniej, a następnie przemieszczać się po niemal wszystkich województwach. Dlatego na wybranych trasach, w pierwszej kolejności w województwach zachodniopomorskim i lubuskim, mogą zostać wdrożone czasowe ograniczenia prędkości. Ograniczenie będzie sygnalizowane kierowcom m.in. poprzez mobilne (ledowe) tablice zmiennej treści.
– Nocne przejazdy wojska, by nie powodować utrudnień w ruchu
– Bezpieczeństwo podczas przejazdów wojskowych kolumn
– Militarne oznakowanie dróg (MLC) tylko dla wojskowych kierowców
Pierwsze dwie kolumny żołnierzy ze sprzętem wjadą do Polski 28 lutego autostradą A6, przekraczając granicę w Kołbaskowie około godz. 20:00 i 20:30. Następnie przejadą przez Szczecin, a po postoju na terenie 12. Brygady Zmechanizowanej ruszą dalej na poligon w Drawsku Pomorskim. W najbliższych dniach kolejne kolumny żołnierzy ze sprzętem wjeżdżać będą do Polski przez przejścia graniczne w Świecku i Kołbaskowie i korzystając m. in. z autostrady A2 i drogi krajowej nr 10 kierować się będą na poligony w głębi kraju.
Nocne przejazdy wojska w celu minimalizowania utrudnień w ruchu
Większość z przejazdów jest zaplanowana na godziny nocne, aby w jak najmniejszym stopniu powodowały one utrudnienia w ruchu. Jednak niektóre będą musiały odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu.
Przemieszczanie się kolumn wojskowych będzie również kolejną możliwością sprawdzenia współpracy służb drogowych z siłami zbrojnymi. Pozwoli zweryfikować efektywność wymiany informacji między służbami nadzoru, drogowymi i wojskowymi, oraz ich współpracę.
Bezpieczeństwo podczas przejazdów wojskowych kolumn
Spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Najważniejsze jest, aby każdy kierowca pamiętał o dużej masie wojskowych pojazdów, a co za tym idzie ich wydłużonej drodze hamowania. Pamiętajmy, że sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych, a więc może nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne.
Militarne oznakowanie dróg (MLC) tylko dla wojskowych kierowców
Równolegle przypominamy, że w związku z międzynarodowym ćwiczeniem wojskowym DEFENDER-Europe 20 trwającymi na terenie Polski od końca lutego do sierpnia 2020 roku, wybrane obiekty mostowe w ciągu dróg krajowych zostaną oznakowane dodatkowymi znakami dla kierujących pojazdami wojskowymi – znakami wojskowej klasyfikacji obciążenia (klasy MLC). Znaki te kierowane są jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów, ale w skali MLC (Military Load Classification), różniącej się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce. Dla kierowców pojazdów cywilnych nie mają one znaczenia.
Źródło: GDDKiA
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS