A A+ A++

Podczas kampanii prezydenckiej w 2016 roku media krytykowały ją za nieorganizowanie wystarczająco wielu konferencji prasowych. Minęło 3,5 roku, a Hillary Clinton rozmawia z prasą chętniej niż kiedykolwiek. Skąd ta zmiana? Była Sekretarz Stanu USA nie występuje już w roli kandydatki czy funkcjonariuszki publicznej. Na festiwal filmowy w Berlinie przyjechała jako… gwiazda serialu.

Czteroodcinkowy serial wyprodukowany przez HULU miał pierwotnie dokumentować walkę o fotel prezydencki. – Mieliśmy nagrane ponad dwa tysiące godzin materiału, to miał być film o kulisach kampanii – wyjaśnia mi podczas rozmowy Clinton. Po jej fiasku projekt mógł albo wylądować w koszu albo zmienić kształt. – Nanette [Burstein, reżyserka] przyszła do mnie i powiedziała: mamy tu coś więcej. Spojrzałam na to jej oczami. Miała rację. Burstein dopowiada: – Chciałam zawrzeć w produkcji nagrania z kampanii, ale wiedziałam, że nie tylko jej powinien dotyczyć film. Sekretarz Clinton miała niezwykle bogate, wielowymiarowe, często opacznie postrzegane życie. Chciałam zrozumieć jej fenomen i odkryć, kim jest naprawdę jako osoba. Ale przede wszystkim, jako kobieta i człowiek zainteresowany polityką, uważałam, że ten serial może naświetlić historię feminizmu i ewolucji społecznych ról płci w sposób nie tylko czytelny, ale też angażujący emocjonalnie dla widza.

Burstein ma rację – życie Hillary Clinton można było swobodnie potraktować jako ramę do opowieści o historii nowożytnej amerykańskiej polityki. Od końca lat 60. i udziału młodej studentki Hillary Rodham w Washington Research Project aktywistki Marian Wright Edelman (jej przyszłej mentorki), przez pracę w komitecie wyjaśniającym aferę Watergate, po zdobycie, jako pierwsza kobieta w historii, fotela senatorki z Nowego Jorku, stanowisko Sekretarza Stanu i dwukrotny start w wyborach prezydenckich, Clinton całe dorosłe życie była w centrum politycznych konfliktów, nawet zanim sama stała się ich bohaterką. Dzięki Burstein widz dostaje nie tylko przekrojową biografię polityczki, ale też portret medialnych i politycznych patologii, podróż przez historię amerykańskiego feminizmu i dowód podwójnych – innych dla kobiet i dla mężczyzn – standardów tak w polityce jak i w społe … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułINFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z KRAJÓW DOTKNIĘTYCH EPIDEMIĄ SPOWODOWANĄ NOWYM KORONAWIRUSEM SARS-CoV-2.
Następny artykułZłodziej paliwa złapany