A A+ A++

Wydarzenie, które odbyło się 26 lutego 2020 r., zorganizowane zostało przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w ramach targów ENEX Nowa Energia. 

Otwierając konferencję wiceminister Zyska zaznaczył, że obecne wyzwania klimatyczne wymagają pilnych i skutecznych działań, mających na celu ograniczenie emisji CO2 do atmosfery oraz poprawę jakości powietrza. Jak podkreślił wypełnianie zobowiązań środowiskowych musi stać w równowadze z bieżącymi priorytetami krajowej gospodarki.

“„Działania na rzecz ochrony środowiska – w tym również powietrza – okażą się skuteczne tylko wtedy, gdy wielkim inwestycjom i programom rządowym będą towarzyszyć aktywności na innych płaszczyznach, często w mniejszej skali lub o charakterze indywidualnym”” – powiedział.

Chodzi m.in. o zwiększenie udziału w rynku energii i ciepła instalacji prosumenckich, poprawę efektywności energetycznej oraz rozwój zielonych technologii w miastach i na obszarach wiejskich.

Jak zaznaczył pełnomocnik rządu ds. OZE w ostatnim czasie postęp w tym zakresie jest bardzo widoczny. To wynik wdrożonych i realizowanych obecnie przez rząd programów prośrodowiskowych.

Działania zmierzające do poprawy jakości powietrza w Polsce 

W opinii wiceministra Ireneusza Zyski szczególną uwagę należy zwrócić na synergię pomiędzy poprawą efektywności energetycznej w budynkach, a wzrostem wykorzystania ciepła z OZE w ciepłownictwie, a w szczególności w ogrzewnictwie.

“„Do kluczowych działań, które już zostały wprowadzone i których celem jest poprawa jakości powietrza są program „Mój Prąd” – proste rozwiązanie, które dzięki sprawnej realizacji osiągnęło wielki sukces oraz program „Czyste Powietrze”. Właśnie jesteśmy w przededniu ogłoszenia nowej edycji tego programu w uproszczonej, bardziej przyjaznej dla beneficjentów wersji”” – poinformował.

Pełnomocnik rządu ds. OZE zwrócił także uwagę, że w ramach programu „Czyste Powietrze” dużą popularnością cieszą się m.in. pompy ciepła. 

„To właśnie w układzie pompa ciepła – instalacja fotowoltaiczna, przy jednoczesnym zastosowaniu głębokiej termomodernizacji budynków istniejących oraz zeroenergetycznym nowym budownictwie, należy upatrywać szansy na wyższy poziom życia Polaków w zakresie komfortu energetycznego budynków, a nawet osiągnięcia samowystarczalności energetycznej obywateli, co  przyczyni się także do wysokiej jakość powietrza”” – dodał. 

“„Obecnie liczba prosumentów przekroczyła 160 tys., zaś moc zainstalowana tych źródeł zbliża się do 1000 MW. Współpraca pomp ciepła z fotowoltaiką jest w Polsce coraz powszechniejsza, w dużej mierze dzięki prosumenckiemu systemowi rozliczeń. Może stać się ona głównym orężem w walce z niską emisją”” – podkreślił. (MK)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUSA: Prawybory demokratów. Rywale ostrzegają przed nominacją Sandersa
Następny artykułTego Słuchaj Wiślaku 86# – Kania, Ryszka, Knura