A A+ A++

25.02.2020r. 16:10

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, holenderski operator systemu dystrybucyjnego Enexis zainstaluje 11 mobilnych stacji transformatorowych w północnej Holandii, aby zwiększyć możliwości przyłączania do sieci kolejnych instalacji OZE.
Holenderski rynek odnawialnych źródeł energii notuje ostatnio szybki rozwój głównie za sprawą inwestycji w fotowoltaikę.

Na koniec 2018 roku na zainstalowaną moc fotowoltaiki w Holandii składały się domowe, dachowe elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,307 GW, dachowe instalacje PV należące do firm posiadały moc 1,662 GW, a moc naziemnych farm PV wynosiła 0,444 GW.

W 2018 roku w Holandii powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,5 GW – w tym około 20 proc. w postaci naziemnych elektrowni PV, a całkowity potencjał fotowoltaiki w tym kraju wzrósł do 4,41 GW. Natomiast w roku 2019 przyłączono już nawet 2,5 GW, co oznacza, że łączna moc elektrowni PV w Holandii wzrosła na koniec ubiegłego roku do 6,9 GW.

Coraz większe zagęszczenie elektrowni PV to jednocześnie coraz mniej miejsca w sieci energetycznej dla kolejnych instalacji.

Odpowiedzią ma być pomysł holenderskiego operatora systemu dystrybucyjnego Enexis. Firma zadeklarowała, że zainwestuje 43 miliony euro w plan “przyspieszenia transformacji energetycznej”. Enexis zwiększy dostępną do przyłączenia moc o 1 GW dzięki 11 ruchomym stacjom transformatorowym średniego napięcia.

Jak podaje portal PV Magazine, Enexis w ubiegłym roku przetestował cztery stacje pilotażowe. Pierwsza stacja mobilna powinna zacząć działać w tym roku, a wszystkie 11 ma zostać zainstalowane w prowincjach Groningen, Drenthe i Overijssel, a więc w regionach najbardziej dotkniętych przeciążeniem sieci. W praktyce ma to oznaczać, że będzie można wcześniej podłączyć dodatkowe farmy fotowoltaiczne i wiatrowe.

Rozbudowie stacji towarzyszyć będą zmiany prawne umożliwiające regionalnym operatorom sieci korzystanie z zapasowych transformatorów do integracji z nią instalacji OZE.

Nowe zasady pomogą również krajowemu operatorowi systemu przesyłowego Tennet zwiększyć przepustowość sieci. W październiku ub.r. Tennet ogłosił plan inwestycji 235 milionów euro w zwiększenie potencjału sieci w północnej Holandii. Wcześniej firma wydała na ten cel ponad 1 mld euro.

Tennet szacuje, że do 2030 r. Holandia będzie mieć nawet 34 GW mocy zainstalowanej w energii słonecznej.

Holenderski operator rozważa jednak trzy różne scenariusze w swoim planie rozwoju na lata 2020-2030.

Najbardziej optymistyczny zakłada, że elektrownie wiatrowe i słoneczne będą rozmieszczane w Holandii znacznie szybciej niż oczekiwano zgodnie z wymogami porozumienia paryskiego. W tym scenariuszu oczekuje się, że do końca dekady moc zainstalowana w fotowoltaice osiągnie 34 GW, a z kolei w wietrze będzie to 15 GW mocy.

TenneT oczekuje również znacznego przyrostu liczby pojazdów elektrycznych i innych OZE, jak również przyrostu mocy wodorowych.

Drugi scenariusz zakłada, że moc zainstalowana dzięki nowym obiektom słonecznym i wiatrowym nie umożliwi spełnienia wymagań porozumienia paryskiego, choć PV ma silnie rosnąć do 2025 r.

Z kolei trzeci scenariusz przewiduje dużą ekspansję energii słonecznej i morskiej energii wiatrowej, ale TenneT nie podaje żadnych danych liczbowych, natomiast zakłada zamknięcie wszystkich konwencjonalnych elektrociepłowni do 2030 r. i pojawienie się 1,5 miliona pojazdów elektrycznych na holenderskich drogach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWróciła z Mediolanu. Poddana została kwarantannie
Następny artykułKsiężacy najwyżej w historii