A A+ A++

Na świecie znajduje się kilka takich miejsc, o których śmiało można powiedzieć: “raj na ziemi”. Z całą pewnością w tym gronie znajdują się Malediwy, które mają do zaoferowania coś więcej niż tylko słynne malownicze wysepki z palmami kokosowymi.

Podstawowe informacje

Malediwy to wyspiarskie państwo na Oceanie Indyjskim, które składa się z blisko dwóch tysięcy nizinnych wysepek, osadzonych na 26 atolach koralowych. Wyspy (niektóre można obejść w zaledwie kilkanaście minut!) rozsiane są na długości ponad 800 kilometrów. Łączna powierzchnia archipelagu wynosi niespełna 300 kilometrów kwadratowych, co czyni Malediwy jednym z najmniejszych państw na świecie. Miasto Male jest z kolei najmniejszą stolicą – ma tylko dwa kilometry długości i jeden kilometr szerokości.

Malediwy to islamski kraj. Trzeba o tym pamiętać już w drodze na wakacje – całkowicie zakazane jest wwożenie na teren państwa symboli innych religii niż islam, czyli na przykład biblii. To samo dotyczy się alkoholu, który można dostać jedynie w kurortach. By móc spędzić wakacje na Malediwach, potrzebna jest wiza turystyczna. Otrzymuje się ją za darmo na lotnisku. Ważna jest do 30 dni.

Uważaj na… kokosy

Już sama podróż do kurortu zapewnia niezapomniane wrażenia. Po dotarciu – drogą powietrzną – na międzynarodowe lotnisko w stolicy kraju, turyści przesiadają się w mniejsze samoloty lub łodzie motorowe i w ten sposób dostają się na wybraną wyspę. Oba środki transportu zapewniają oszałamiające widoki… a to przecież dopiero początek rajskiej przygody.

Biały niczym mąka i przyjemny dla stóp piasek koralowy, krystalicznie czysta woda i bujna roślinność, wśród której królują palmy kokosowe – to pierwsze, co ujrzy ten szczęściarz, który na wakacje obrał ten kierunek. Będąc na Malediwach, trzeba być cały czas czujnym – a już na pewno, gdy stoi się pod wspomnianą palmą. Spadające kokosy… według statystyk zabijają więcej ludzi niż rekiny. Dla bezpieczeństwa turystów kurorty zajmują się niebezpiecznymi owocami, które mimo wszystko warto – a wręcz należy – skosztować. To jeden z podstawowych składników tutejszej kuchni, w skład której oczywiście wchodzą także ryby i owoce morza. Koniecznie trzeba też spróbować świeżych soków owocowych.

Poznaj podwodny świat

Wylegiwanie na plaży to tylko jedna z opcji na spędzanie wolnego czasu. By w bardziej aktywny sposób poznać Malediwy, oferty biur podróży są pełne wycieczek i dodatkowych atrakcji. Niemal obowiązkiem jest skorzystanie z możliwości nurkowania. Snorkeling to dla wielu osób wystarczający powód, by odwiedzić ten archipelag. Dzięki niesamowitej widoczności (sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów!) można podziwiać podwodne życie – rafy koralowe, kolorowe ryby, płaszczki, rekiny wielorybie, żółwie, a nawet… wraki statków.

Do nurkowania warto wybrać atol Baa, który składa się z około 70 wysepek. W jego wodach można zobaczyć ponad 250 gatunków korali, przeszło tysiąc rodzajów ryb, a nawet olbrzymiego żółwia szylkretowego, który jest gatunkiem krytycznie zagrożonym wymarciem. Popularnym miejscem do nurkowania jest też atol Addu. To właśnie tutaj oprócz ryb można znaleźć wraki statków.

Popularnymi rozrywkami są też windsurfing i żeglarstwo. Nic w tym dziwnego bowiem uprawianie sportów wodnych na Malediwach to czysta przyjemność – temperatura wody jest wysoka, z reguły nie schodzi przez cały rok poniżej 27 stopni Celsjusza.

Są też miejsca, do których nie mają wstępu turyści. Najlepszym tego przykładem jest samotna wyspa Fuamulaku, która znajduje się dokładnie na równiku. Nie łączy się z żadnym atolem i jest wyłączona z ruchu turystycznego. By się na nią dostać, potrzebne jest specjalne pozwolenie, które nie jest łatwo otrzymać. Panują na niej doskonałe warunki do uprawy ananasów, mango i pomarańczy.

Kiedy do raju?

Kiedy najlepiej lecieć na Malediwy? Najlepsza pora na podróż to początek roku. Wysoka temperatura (od 26 do ponad 30 stopni Celsjusza) panuje przez cały rok, ale trzeba pamiętać, że jest to kraj deszczowy i zły termin wakacji, może mocno pokrzyżować plany. Pora sucha trwa od grudnia do marca, a sezon turystyczny zaczyna się w Boże Narodzenie. Z uwagi na duże zainteresowanie świąteczno-noworocznym okresem, warto przemyśleć wyjazd nieco później, na przykład w marcu – czyli najbardziej suchym miesiącu w roku.

Opady mogą pojawić się w kwietniu, a już na pewno w maju – gdy zaczyna się pora deszczowa, która trwa do listopada. Co prawda ceny są wtedy niższe, ale trzeba liczyć się z mocniejszym wiatrem i monsunami.

Ostateczny argument

Osoby, które jeszcze zastanawiają się nad tym, czy warto spędzić wakacje na Malediwach, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że… następne pokolenia już takiej możliwości mieć nie będą. Najwyższy szczyt tego państwa ma nieco ponad dwa metry nad poziomem morza, przez co jest to najniżej położony kraj na świecie.

Jeśli poziom wód podniesie się o jeden metr – pod wodą znajdzie się 80% archipelagu. Naukowcy przewidują, że – z powodu globalnego ocieplenia – Malediwy w przeciągu 100 najbliższych lat… znikną. A wraz z nią możliwość wakacji w raju.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGórnicy JSW żądają podwyżek płac
Następny artykułWszystko, co warto wiedzieć o kampanii Google Ads