A A+ A++

O 5,3 procent wzrosła w pierwszych 10 miesiącach zeszłego roku liczba przyjazdów turystów zagranicznych do Polski, wynika z opracowania Europejskiej Komisji ds. Turystyki.

W 2019 roku ruch turystyczny w Europie urósł o 4 procent, czyli o 2 procent mniej niż w 2018 roku. Powodem spowolnienia były, zdaniem Europejskiej Komisji ds. Turystyki (ETC) napięcia polityczne i handlowe, zakaz przyjazdów dla chińskich grup spowodowany zachorowaniami wywołanymi koronawirusem (koronawirus pojawił się w grudniu) i słabsza koniunktura gospodarcza.

CZYTAJ TEŻ: Polska: dużo więcej Koreańczyków i Ukraińców, mniej Turków i Greków

Choć prawie każdy z analizowanych krajów zanotował wzrost liczby przyjazdów, to tylko w trzech wypadkach wskaźnik ten wyniósł lub przekroczył 10 procent. Mowa o Czarnogórze (plus 21 procent), Turcji (plus 14 procent) i Litwie (plus 10 procent). Wynik lepszy niż średnia dla Europy (3,5 procent) zanotowały również Słowacja (9 procent) i Holandia (8 procent). Serbia zawdzięcza 7-procentowy wzrost liczby przyjazdów z Chin zniesieniu wiz i dobrym stosunkom dyplomatycznym między oboma krajami.

W wypadku Polski w pierwszych 10 miesiącach roku liczba przyjazdów zwiększyła się o 5,3 procent, a noclegów o 5,2 procent – podaje ETC.

Część krajów zanotowała jednak spadki – przykładem może być Rumunia (mniej turystów o 4 procent), dla której nadal wyzwaniem pozostaje rozwój infrastruktury i promocja. Gorszy wynik miała też Islandia, która straciła na upadku taniej linii lotniczej WOW Air i wysokim kursie korony (minus 14 procent).

W zeszłym roku lepsze wyniki miał sektor zakwaterowania. Wskaźnik obłożenia wzrósł o 0,4 procent, a średnia cena i przychód na pokój odpowiednio o 2,1 i 2,5 procent. Z drugiej strony jednak zmalał wskaźnik wzrostu liczby dostępnych miejsc noclegowych. W zeszłym roku najlepiej rozwijały się hotele w krajach śródziemnomorskich.

ZOBACZ TEŻ: Grecja zapowiada kolejny wzrost w turystyce

ETC odnosząc się do perspektyw hotelarstwa w tym roku jako największe zagrożenie wskazuje zakaz podróżowania chińskich turystów w związku z pojawieniem się koronawirusa. Z drugiej strony szansą na rozwój jest popyt na wyjazdy wśród Amerykanów – małe bezrobocie, wzrost płac to czynniki, które rozruszały  konsumpcję wśród tamtejszych klientów, w tym popyt na usług turystyczne. Dodatkowym czynnikiem skłaniającym do podróżowania był mocny dola … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAlicja Szemplińska reprezentantką Polski na Eurowizji 2020
Następny artykułIzraelski rząd wstrzymuje wycieczki licealistów do Polski. Oficjalnie z powodu koronawirusa, ale…