A A+ A++

Ruszyły kolejne spotkania profilaktyczno-edukacyjne z uczniami szkół ponadpodstawowych w Giżycku. Działania „Piłeś? Nie jedź!” mają na celu przekonanie młodych kierowców do tego, aby nie prowadzić auta pod wpływem alkoholu. Prelekcje prowadzą nauczyciel Mirosław Boć, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji oraz przedstawiciele Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku.

Nie istnieje żadna sprawdzona metoda, która pozwala określić ilość alkoholu, którą można wypić, aby nadal móc bezpiecznie prowadzić samochód. Jest natomiast udowodnione, że alkohol zmniejsza szybkość reakcji, ogranicza pole widzenia, powoduje błędną ocenę odległości i szybkości, a ponadto pogarsza koordynację ruchów i obniża koncentrację. Jazda po alkoholu nawet na krótkich dystansach czy bocznymi drogami nigdy nie jest bezpieczna.

Decydując się na jazdę pod wpływem alkoholu warto wiedzieć z jak poważnymi konsekwencjami wiąże się nasze zachowanie. W Polsce dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy musi być mniejszy niż 0,2 promila. Za uzyskanie lub przekroczenie dozwolonego limitu alkoholu w wydychanym powietrzu (czyli 0.1 mg w dm3 w wydychanym powietrzu lub 0,2 promila stężenia alkoholu we krwi) grozi grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat.

Jeżeli poziom alkoholu we krwi jest większy i przekracza 0,5 promila kierujący dopuścił się przestępstwa, grozi za to pozbawienie wolności do 2 lat oraz zakaz prowadzenia samochodu nawet do 15 lat. Jednak największą ceną lekkomyślnego zachowania może być spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, z którego konsekwencjami pozostaniemy do końca życia.

Spotkania zostały zrealizowane w Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Giżycku, Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Giżycku oraz Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Giżycku.

Mat. CPUiIS W Giżycku

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWybierasz się do Chin? Przeczytaj najnowsze zalecenia GIS
Następny artykułPoszukiwania zaginionej kobiety