A A+ A++

21 lutego 2020 r. (piątek) o godz. 18:00 w galerii Radzyńskiego Ośrodka Kultury otwarta została wystawa prac Mariana Korczyka – rzeźb i akwareli.

Marian Korczyk urodził się 18 I 1953 roku w Branicy Radzyńskiej. W 1973 r. ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Obecnie mieszka i tworzy w Radzyniu Podlaskim.

Po ukończeniu szkoły zajmuje się nieprzerwanie rzeźbą sakralną, wystrojem wnętrz kościelnych, ale także rzeźbami o tematyce świeckiej, przeważnie symbolicznej. „Pieta” jego autorstwa została wręczona w prezencie Janowi Pawłowi II przez władze Radzynia w 1999 roku w czasie pielgrzymki w Siedlcach.

Marian Korczyk rzeźbi w drewnie, przeważnie w drewnie lipowym. Oprócz tego maluje akwarelą. Podczas tej wystawy zostały one po raz pierwszy zaprezentowane publicznie. Na wystawie obok rzeźb i akwareli można było zobaczyć też zdjęcia rzeźb nieobecnych na wystawie, głównie tych z kościołów.

Bohater wieczoru został przedstawiony przez dyrektora ROK-u, Roberta Mazurka. Zwrócił on uwagę, że jest to historyczna wystawa, gdyż Marian Korczyk, mimo że od lat mieszka w Radzyniu, nigdy nie miał w radzyńskim domu kultury żadnej wystawy poświęconej wyłącznie swojej twórczości, czasem jedynie towarzyszyła ona dziełom innych artystów podczas wystaw zbiorowych. Dla upamiętnienia wydarzenia dyrektor wręczył artyście jego pamiątkową karykaturę autorstwa Przemysława Tytusa Krupskiego.

Rzeźby eksponowane podczas wystawy należały do symbolicznego nurtu twórczości. Pośród nich oryginalnym konceptem zwróciła swoją uwagę rzeźby „Wypaleni 1” i „Wypaleni 2” przedstawiające dwie sylwetki ludzkie, mężczyzny i kobiety, które są… osmalone. Znajdująca się obok rzeźb plansza ze zdjęcia pokazuje, iż efekt ten otrzymany został przy pomocy prawdziwego wypalania.

Na akwarelach można było rozpoznać pejzaże z Radzynia, głównie z zespołu pałacowo-parkowego, oraz z Kazimierza Dolnego.

Zdjęcia: Tadeusz Kierych

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUszkodzony gazociąg podczas prac wykopowych
Następny artykułBiedroń – w mniejszych miastach szczególnie widać społeczne nierówności