Na samą myśl o nich kręci Ci się w głowie? Dobra wiadomość: nie taki diabeł straszny, jak go malują! Wiosenne porządki możesz przeprowadzić szybko, sprawnie i z dużą dawką satysfakcji. Wystarczy odpowiednio przemyślany plan!
Podziel się
(Materiały prasowe)
Zaledwie kilka tygodni dzieli nas od rozpoczęcia kalendarzowej wiosny. Coraz dłuższe i bardziej słoneczne dni wpuszczają do mieszkań coraz większą ilość światła. A cieplejsze powietrze zachęca do otwarcia okien. Niestety czar pryska, gdy w świetle słonecznym dostrzeżesz kurz na meblach i zacieki na szybach. To znak, że najwyższy czas na wiosenne porządki. Bez obaw! Dzięki kilku prostym patentom przeprowadzisz je sprawnie, spokojnie, a może nawet z przyjemnością! Od czego zacząć? Oczywiście od przygotowania planu sprzątania.
Jak zaplanować wiosenne porządki? Lista zadań
Do wiosennego sprzątania warto przygotować się z odpowiednim czasowym wyprzedzeniem. Dzięki temu, mamy pewność, że zdążymy przed pierwszymi, wiosennymi dniami, które szkoda byłoby marnować na odgruzowywanie mieszkania. Czego nie możemy pominąć w planie wiosennych porządków? Oto lista zadań, która na pewno ułatwi sprawę!
- Wycieranie kurzu z mebli.
- Mycie żyrandoli i lamp.
- Mycie okien.
- Odkurzanie podłóg.
- Mycie i pastowanie podłóg.
- Wiosenne porządki w szafach.
- Mycie kuchni: porządki w lodówce, czyszczenie piekarnika i innych sprzętów AGD.
- Dokładne czyszczenie łazienki.
- Sprzątanie garażu.
- Pranie tekstyliów.
Lista zadań to doskonała baza, ale konkretne czynności warto zaplanować w czasie. Możesz zastosować metodę “jedno pomieszczenie – jeden dzień“, ale też rozpisać plan sprzątania na mniejsze zadania i wykonywać je skrupulatnie choćby przez 15 minut dziennie! Ten drugi sposób rewelacyjnie sprawdzi się u osób zapracowanych, które nie mają czasu na wielkie weekendowe sprzątanie mieszkania. Pamiętaj, że nawet 15 minut po pracy przeznaczone na wiosenne porządki w szufladzie biurka czy przetarcie lamp w salonie przybliżą Cię do wymarzonego celu!
Hasło “wiosenne porządki” u wielu z nas budzi niepokój, bo podchodzimy do niego jak do kilkutomowej lektury obowiązkowej, której nie da się przerobić w jeden wieczór. Podzielenie przedwiosennego sprzątania na etapy i rozplanowanie ich w czasie pozwala uporządkować samo myślenie o porządkach. Trzymając się planu, na pewno zdążymy do wiosny! – radzi Sandra Kotarska z redakcji Homebook.pl.
5 wskazówek, które ułatwią Ci wiosenne sprzątanie
Plan przygotowany, kalendarz wypełniony drobnymi obowiązkami przypisanymi konkretnym domownikom. Pozostaje już tylko rozpocząć akcję Wiosenne porządki! Zastanawiasz się, jak sprawić, by stały się odrobinę przyjemniejsze? Poza dobrą muzyką warto zadbać o kilka istotnych kwestii.
1. Dobre środki czystości to podstawa!
Mycie okien, szorowanie kamienia w łazience czy zlewu w kuchni – każda z nielubianych przez nas czynności w sprzątaniu może okazać się znośna, a nawet satysfakcjonująca, gdy wyposażymy się w odpowiednie środki czystości. Doskonałą opcją będą te naturalne, których wybór na rynku jest dziś naprawdę spory. Nie tylko nie podrażnią naszej skóry, ale też dobrze poradzą sobie z trudnymi zabrudzeniami i sprawią, że po mieszkaniu będzie roznosić się piękny zapach!
2. Wiosenny powiew świeżości – zadbaj o piękny zapach w domu!
Do listy wiosennych porządków warto dodać również… pranie tekstyliów! Odświeżenie dywanów, firan, zasłon, poszewek na poduszki ozdobne, koców i narzut pozwoli pozbyć się roztoczy, a przyjemnie pachnący płyn do płukania sprawi, że mieszkanie wypełni się świeżą wonią. Bo czysty dom poznajemy nie tylko po wyglądzie!
3. Podejście perfekcyjnej pani domu czasami się przydaje
Wiosenne porządki to idealny moment na to, by zajrzeć w rzadko sprzątane kąty, reorganizację i przetarcie kurzu na regale z książkami czy pozbycie się pajęczyn z sufitów. Dbanie o najtrudniej dostępne miejsca w mieszkaniu może być problematyczne, ale warto to zrobić co najmniej dwa razy w roku. Dzięki temu nasz dom będzie naprawdę czysty!
4. Kontener na rzeczy zbędne potrzebny od zaraz!
Za bałagan w naszych wnętrzach bardzo często odpowiada nadmiar zgromadzonych rzeczy. Nie namawiamy nikogo do zmiany z maksymalisty w minimalistę, ale wiosenne porządki w garażu, na strychu czy w szafie będą doskonałą okazją do pozbycia się ubrań i drobiazgów, których nie używaliśmy w ciągu kilku ostatnich lat czy miesięcy. Odgruzowywanie przestrzeni z niepotrzebnych rzeczy może okazać się odświeżające nie tylko dla wnętrza.
5. Organizatory, kosze i schowki – zadbaj o porządek w szafie, garażu i na strychu.
Co zrobić z rzeczami, które lubimy? Gdzie i jak przechowywać zimowe kurtki czy buty? Jeśli masz garaż, piwnicę lub strych, na pewno znajdziesz miejsce na zimowe rzeczy. Ale zamiast przechowywać je w workach na śmieci czy szafach, warto zadbać o pojemniki do przechowywania, dzięki którym unikniemy przenikania wilgoci czy brzydkich zapachów. Buty zimowe przed schowaniem wyczyśćmy i zabezpieczmy prawidłami lub zwiniętymi gazetami, dzięki którym obuwie na pewno się nie odkształci. Organizatory i ozdobne kosze przydadzą się również na wiosenne ubrania i dodatki, które łatwiej będzie przechowywać w szafie czy garderobie w przemyślany i estetyczny sposób!
Podziel się
Podziel się
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS