A A+ A++

Bliżej załadunku paliwa do nowego bloku jądrowego na Słowacji

21.02.2020r. 10:30


Z początkiem lata można się spodziewać rozpoczęcia procesu załadunku paliwa do jednego z nowych bloków jądrowych elektrowni jądrowej Mochovce na Słowacji.


Jak poinformowała spółka Slovenské elektrárne, która buduje blok jądrowy nr 3 w elektrowni Mochovce, słowacki dozór jądrowy (Urząd Nadzoru Jądrowego – UJD) wydał projekt decyzji w sprawie załadunku paliwa do tej jednotki.

Według władz spółki UJD ocenił, że spełniona jest większość warunków wymaganych przed rozpoczęciem procesu załadunku paliwa jądrowego, a prace nad rozwiązaniem kilku drobnych problemów trwają.

Po wydaniu przez UJD projektu decyzji, uwagi do niego mogą zgłaszać do połowy kwietnia organy zaangażowane w tę procedurę. Następnie urząd wyda decyzję o załadowaniu paliwa w Mochovce 3.

– Oznacza to, że na początku lata będziemy mogli załadować paliwo do bloku nr 3. W najgorszym przypadku będzie to koniec 2020 roku – powiedział prezes spółki Slovenské elektrárne Branislav Strýček. Jednocześnie prezes przyznał, że ładowanie paliwa jest opóźnione o dwa miesiące w stosunku do ostatnio deklarowanych terminów.

W grudniu i styczniu Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej oraz Światowe Stowarzyszenie Operatorów Jądrowych zakończyły weryfikację gotowości bloku 3 do eksploatacji. Obie misje nie znalazły żadnych przeszkód dla uruchomienia jednostki.

Oprócz bloku nr 3 w elektrowni Mochovce trawa budowa jeszcze jednej tego typu jednostki. Prace przy blokach 3 i 4 o mocy 471 MW każdy, wyposażonych w rosyjskie reaktory WWER-440, rozpoczęły się w 1986 r., ale zostały wstrzymane w 1992 r. i budowę wznowiono dopiero w 2008 roku. Po wznowieniu inwestycji planowano, że bloki 3 i 4 uzyskają zdolność operacyjną odpowiednio w 2018 i pod koniec 2019 roku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZłodziej paliwa wpadł dwa dni po kradzieży
Następny artykułWidmo globalnego deficytu żywności. Jak satelity mogą pomóc? [KOMENTARZ]