Jaki czynnik jest przysłowiowym kijem w szprychach, hamującym impet zielonego budownictwa w Polsce? W opinii Szczepana Wrońskiego, architekta pracowni WXCA barierą na drodze do rozwoju budownictwa eko jest biurokracja.
Polski rynek ma bardzo duży potencjał do dalszego rozwoju, zwłaszcza w segmencie publicznym i biurowym. Od niedawna nad Wisłą pojawiają się też pierwsze zielone projekty mieszkaniowe. Eksperci zaznaczają, że Polska nadal pozostaje jednak jednym z krajów o stosunkowo niskiej świadomości społecznej na temat korzyści płynących z zielonego budownictwa na świecie. Brak wiedzy i odpowiedniego wsparcia ze strony administracji centralnej czy samorządów lokalnych jest głównym hamulcem rozwoju tego rynku w naszym kraju.
– Kluczowym elementem utrudniającym przygotowywanie funkcjonalnych i zrównoważonych projektów w Polsce są to uciążliwe i długotrwałe procedury administracyjne – powiedział Szczepan Wroński, architekt pracownia WXCA.
Zdaniem eksperta, choć aspekty formalne są ważne w procesie przygotowywania inwestycji, aktualnie zajmują one nawet 20-30 procent czasu, który trzeba poświęcić na przygotowanie projektu.
– Czas ten moglibyśmy poświęcić na to, aby wykonać projekt jak najlepiej. Uproszczenie procedur z pewnością pomogłoby i usprawniłoby cały proces – dodał Szczepan Wroński.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS